Temat ruchomych bagien poruszałam już kilkakrotnie, bo jest jest to dla mnie fascynujące zjawisko jak na powierzchniu jeziora tworzy się pływający kożuch roślinności. Kożuch, na którymn rosną drzewa, a który się huśta, buja, na którym tworzą się fale… Takie bagna możemy spotkać np w Poleskim Parku Narodowym. Np na ścieżce “Dąb Dominik” jest poprowadzona kładka, która “leży” na ple – czyli kożuchu roślinności utworzonym na powierzchni jeziora Moszne. W parku narodowym nie wolno schodzić ze ścieżki, ale będąc na kładce i tak można poczuć huśtanie. Można mocniej tąpnąć na kładkę w miejscu, gdzie nie jest ogrodzona, aby zobaczyć fale rozchodzące się na powierzchni bagna i w ten sposób poruszyć odległe drzewa, które zaczynają huśtać się w rytm fal... Absolutnie niesamowite!
Żeby zobaczyć jak wygląda tundra wcale nie trzeba jechać na Syberię. Bagna poleskie są namiastką tundry, najbardziej wysunietą na pd-zach w Europie.
Jeżeli interesują Cię ruchome bagna to zapraszam do wpisów:
- Pło, spleja – taniec na ruchomym bagnie.
- Ruchome bagno 2 – film
- Tam, gdzie rośnie żurawina i halucynogenne bagno, gdzie grunt się chwieje pod nogami i nic nie jest oczywiste…
- Borowina – dla zdrowia
- Ruchome trzęsawiska i pływające wyspy w Czeskiej Szumawie
- Kraina błotnych wulkanów i księżycowych krajobrazów – Soos (Czechy)
- Żurawina – kwaśne panaceum rodem z bagien
- Borówka bagienna – roślina trująca czy jadalna
- Borówka brusznica – wiecznie zielona krzewinka o wielu zastosowaniach
- Czermień błotna – tajemnicza przedstawicielka obrazkowatych
- Wigierski Park Narodowy
Oczywiście na pło każdy wchodzi na swoją odpowiedzialność. Ważne jest zarówno bezpieczeństwo osobiste (gdyż pło może się zarwać i można się utopić, jeżeli zejdzie się z kładki) a także ważna jest ochrona przyrody – w rezerwatach nie wolno schodzić ze ścieżki, aby nie niszczyć cennej roslinności.
Od miłego Pana słyszałam, że w Łódzkiem pło można podziwiać w rezerwacie Korzeń oraz, że “Solidne trzęsawisko jest też obok rezerwatu Piskorzeniec – trzeba się spytać miejscowych we wsi Góry Suche o bagno “Kaczeniec”. Tam się pokołyszesz na dużej powierzchni. Prawie 90 % powierzchni pła. A pod Piotrkowem jest nieduże torfowisko 100% pła. Polecam też torfowiska “Świete Ługi” w gm. Szczerców, tam też są fragmenty pła. Nazwa ługi oznacza właśnie torfowiska, bagna. Leśnicy i starsi mieszkańcy znają też określenie “smug” lub “smuga” i na szczegółowych mapach można spotkać, np.: “Duży Smug”, “Czarna Smuga”, itp”
Ciekawy post! Blog mi się bardzo spodobał, więc będę zaglądać 🙂