Bagna poleskie latem

Rosiczka okrągłolistnaro (Drosera rotundifolia),

Temat ruchomych bagien poruszałam już kilkakrotnie, bo jest jest to dla mnie fascynujące zjawisko jak na powierzchniu jeziora tworzy się pływający kożuch roślinności. Kożuch, na którymn rosną drzewa, a który się huśta, buja, na którym tworzą się fale…  Takie bagna możemy spotkać np w Poleskim Parku Narodowym. Np na ścieżce “Dąb Dominik” jest poprowadzona kładka, która “leży” na ple – czyli kożuchu roślinności utworzonym na powierzchni jeziora Moszne. W parku narodowym nie wolno schodzić ze ścieżki, ale będąc na kładce i tak można poczuć huśtanie. Można mocniej tąpnąć na kładkę w miejscu, gdzie nie jest ogrodzona, aby zobaczyć fale rozchodzące się na powierzchni bagna i w ten sposób poruszyć odległe drzewa, które zaczynają huśtać się w rytm fal... Absolutnie niesamowite!

Żeby zobaczyć jak wygląda tundra wcale nie trzeba jechać na Syberię. Bagna poleskie są namiastką tundry, najbardziej wysunietą na pd-zach w Europie.

 

Jeżeli interesują Cię ruchome bagna to zapraszam do wpisów:

Written By
More from Ola

Nieśplik japoński – owoce z targu na Teneryfie

Turystyka smakowa Zawsze jak jestem w nowym miejscu, lubię poznawać tutejsze smaki,...
Read More

6 komentarzy

  • Oczywiście na pło każdy wchodzi na swoją odpowiedzialność. Ważne jest zarówno bezpieczeństwo osobiste (gdyż pło może się zarwać i można się utopić, jeżeli zejdzie się z kładki) a także ważna jest ochrona przyrody – w rezerwatach nie wolno schodzić ze ścieżki, aby nie niszczyć cennej roslinności.

  • Od miłego Pana słyszałam, że w Łódzkiem pło można podziwiać w rezerwacie Korzeń oraz, że “Solidne trzęsawisko jest też obok rezerwatu Piskorzeniec – trzeba się spytać miejscowych we wsi Góry Suche o bagno “Kaczeniec”. Tam się pokołyszesz na dużej powierzchni. Prawie 90 % powierzchni pła. A pod Piotrkowem jest nieduże torfowisko 100% pła. Polecam też torfowiska “Świete Ługi” w gm. Szczerców, tam też są fragmenty pła. Nazwa ługi oznacza właśnie torfowiska, bagna. Leśnicy i starsi mieszkańcy znają też określenie “smug” lub “smuga” i na szczegółowych mapach można spotkać, np.: “Duży Smug”, “Czarna Smuga”, itp”

  • Pingback: ต่อผม

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *