Bez lilak – z ogrodu na stół i jego lecznicze właściwości

Czy wiecie, że popularne kwiaty z ogrodu –  forsycja i “bez” lilak prawidłowo nazywany lilakiem pospolitym (Syringa vulgaris) nie są szkodliwe, a posiadają szerokie właściwości lecznicze? Kwiaty te, jak pisze dr Różański, zawierają syringinę, która ma zastosowanie w leczeniu zapalenia wątroby, marskości i stłuszczenia wątroby a także przy chorobach autoimmunologicznych wątroby, nerek, gruczołów dokrewnych, endometriozy, czy łuszczycy. Syringina posiada właściwości przeciwnowotworowe.

Praktykujący fitoterapeuci stosują rośliny zawierające syringinę w leczeniu dolegliwości śledziony.

Przyjemna metoda na zastosowanie lilaka – wytworzenie herbatki fermentowanej, które opisałam we wpisie Fermentowane Herbaty Z Liści I Kwiatów

Lilak należy do rodziny oliwkowatych (Oleaceae).

Written By
More from Ola

W drodze na Błyszcz i Bystrą

Wybraliśmy się z przyjaciółmi w Tatry. Tym razem naszym celem był Błyszcz...
Read More

3 komentarze

  • Własnie robiłam herbatę z lilaka i z całej góry kwiatów został mały słoiczek… 😀 Jako dziecko lubiłam podjadać kwiatki lilaka, w tajemnicy przed dorosłymi 🙂

  • Czy herbatę i syropy można robić z wszystkich lilakow? Też z węgierskiego i japońskiego i Pabina? Czy tylko z pospolitego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *