Bułgarskie Smaki – Sery, Lutenica I Lokum


Jak smakuje Bułgaria? Oprócz zapachów różanych, miodów i rakiji, Bułgaria smakuje także pysznymi serami i lutenicą.

Na uwagę zasługują 2 bułgarskie sery – sirene i kaszkawał. Ser sirene jest to ser biały, który tradycyjnie był wyrabiany z mleka owczego oraz melka bawolic. Obecnie najszerzej dostępny jest ser sirene z mleka krowiego. Jest on miękki i słony, smakuje oryginalnie, inaczej niż „nasze” sery.

Natomiast ser kaszkawał (кашкавал) – jest to rodzaj sera twardego, żółtego z mleka owczego lub krowiego, wytwarzany z masy parzonej, ale dojrzewający. Dla mnie w smaku jest to coś pomiedzy serem białym, a żółtym.

Lutenica (ljutenica, лютеница) – jest to pasta warzywna , złożona głownie z papryki, pomidorów i pieczonych bakłażanów, przyprawiona pikantnie i specyficznie kuminem, chili oraz czosnkiem.

Lokum (локум) – to bułgarski przysmak, coś w rodzaju naturalnych galaretko-żelek z naturalnym aromatem róż. W składzie zawiera m.in skrobię kukurydzianą o raz kwasek cytrynowy.

Bugarskie restauracje, które serwowały smaczne jedzenie wyróżniały się … tradycyjną glinianą ceramiką! Było to dla nas ciekawe doświadczenie – zamiast białych talerzy – brązowa ceramika! Nawet kawę podawano w glinianych filiżankach.

Popularnym  daniem jest gjuwecz (гювеч) czyli gulasz. Jego nazwa wzięła się od glinianego żarodpornego naczynia гювеч, w którym jest serwowany. Gulasz często jest wzbogacony  na wierzchu jajkiem sadzonym.

Częstym daniem jest także sałatka szopska (sałata szopska, шопска салата)- sałatka z pomidorów, paryki, ogórka, cebuli, oliwy z sokiem z cytryny obficie posypana startym serem sirene.

Może Cię również zaintresować:

  1. Lokalne Wyroby z Bułgarii
  2. Miody, Wyroby Różane, Szafran I Gojnik – Czyli Co Można Kupić W Sklepie Zielarskim W Bułgarii
  3. Miód Spadziowy Z Dębowych Gór Strandża (Манов Мед)
  4. Co można kupić na targu warzywnym w Rumunii w Tulczy
Written By
More from Ola

Z wizytą w Chatce Puchatka – Nasza pierwsza wycieczka w Bieszczady

Późnym popołudniem przyjechaliśmy do Brzegów Górnych (Berehów Górnych), skąd  zaczęliśmy się wspinać...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *