Charon, szmaragdowa woda i anielskie skrzydła – czyli Jaskinia Punkevni i przepaść Macocha w Morawskim Krasie

Jaskinie Punkevni to najbardziej popularne jaskinie Morawskiego Krasu. Niewątpliwą atrakcją jest tutaj spływ podziemną rzeką Punkvą o szmaragdowym kolorze oraz głęboka na 138 m Przepaść Macocha (Propast Macocha) z pięknym błękitnym jeziorkiem. Niesamowite wrażenie wywołuje wyjście z ciemności jaskini na oślepiające światło dzienne w okolicach Dolnego Mostku w Przepaśći, skad można podziwiać jej ogrom. Przepaść powstał przez zawalenie się stropu jaskini. Nazwa przepaści wywodzi sie z XVII legendy, według której pewna macocha chciała się pozbyc pasierba przez wrzucenie go do przepaści, ale chłopiec złapał się skał i uszedł z życiem. Zła macocha bojąc się kary sama rzuciła się do przepaśći…

Ja sama miałam dziwne skojarzenia w tej jaskini. Widok zakapturzonego przewodnika- wioślarza łódki przypomiała nam mitycznego przewoźnika dusz do świata podziemnego przez rzekę Styks – Charona.

Oprócz tego w tej jaskini wszędzie widziałam anioły – szczególnie piękne specyficzne stalagmity przypominały mi kościelne rzeźby anielskich skrzydeł.

31.08.2013

Written By
More from Ola

Borówka czarna (czarna jagoda)

Borówka czarna, czarna jagoda (Vaccinium myrtillus) jej obszar występowanie obejmuje rozległe obszary półkuli...
Read More

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *