Charon, szmaragdowa woda i anielskie skrzydła – czyli Jaskinia Punkevni i przepaść Macocha w Morawskim Krasie

Jaskinie Punkevni to najbardziej popularne jaskinie Morawskiego Krasu. Niewątpliwą atrakcją jest tutaj spływ podziemną rzeką Punkvą o szmaragdowym kolorze oraz głęboka na 138 m Przepaść Macocha (Propast Macocha) z pięknym błękitnym jeziorkiem. Niesamowite wrażenie wywołuje wyjście z ciemności jaskini na oślepiające światło dzienne w okolicach Dolnego Mostku w Przepaśći, skad można podziwiać jej ogrom. Przepaść powstał przez zawalenie się stropu jaskini. Nazwa przepaści wywodzi sie z XVII legendy, według której pewna macocha chciała się pozbyc pasierba przez wrzucenie go do przepaści, ale chłopiec złapał się skał i uszedł z życiem. Zła macocha bojąc się kary sama rzuciła się do przepaśći…

Ja sama miałam dziwne skojarzenia w tej jaskini. Widok zakapturzonego przewodnika- wioślarza łódki przypomiała nam mitycznego przewoźnika dusz do świata podziemnego przez rzekę Styks – Charona.

Oprócz tego w tej jaskini wszędzie widziałam anioły – szczególnie piękne specyficzne stalagmity przypominały mi kościelne rzeźby anielskich skrzydeł.

31.08.2013

Written By
More from Ola

Siedzuń sosnowy, szmaciak gałęzisty, kozia broda – smaczny grzyb jadalny

Dziś po raz pierwszy odważyłam się zjeść siedzunia sosnowego (szmaciaka) oraz muchomora...
Read More

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *