Charon, szmaragdowa woda i anielskie skrzydła – czyli Jaskinia Punkevni i przepaść Macocha w Morawskim Krasie


Jaskinie Punkevni to najbardziej popularne jaskinie Moarwskiego Krasu. Niewątpliwą atrakcją jest tutaj spływ podziemną rzeką Punkvą o szmaragdowym kolorze oraz głęboka na 138 m Przepaść Macocha (Propast Macocha) z pięknym błękitnym jeziorkiem. Niesamowite wrażenie wywołuje wyjście z ciemności jaskini na oślepiające światło dzienne w okolicach Dolnego Mostku w Przepaśći, skad można podziwiać jej ogrom. Przepaść powstał przez zawalenie się stropu jaskini. Nazwa przepaści wywodzi sie z XVII legendy, według której pewna macocha chciała się pozbyc paoierba przez wrzucenie go do przepaści, ale chłopiec złapał się skał i uszedł z życiem. Zła macocha bojąc się kary sama rzuciła się do przepaśći…

Ja sama miałam dziwne skojarzenia w tej jaskini. Widok zakapturzonego przewodnika- wioślarza łódki przypomiała nam mitycznego przewoźnika dusz do świata podziemnego przez rzekę Styks – Charona.

Oprócz tego w tej jaskini wszędzie widziałam anioły – szczególnie piękne specyficzne stalagmity przypominały mi kościelne rzeźby anielskich skrzydeł.

31.08.2013

Written By
More from Ola

Wodospad w Sopotni Wielkiej w Beskidzie Żywieckim

Następnego dnia, po wyprawie na Babią Górę postanowiliśmy obejrzeć największy wodospad w...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *