Czerwona pitaja – smoczy owoc, dragonfruit

Czerwona pitaja, smoczy owoc, dragonfruit, ang moonflower to jedna z wielu nazw owoca kaktusa z gatunku Hylocereus undatus. (Nie mylcie smoczego owocu ze Smoczym Drzewem z Teneryfy oraz Smoczą Krwią Z Krocienia (Croton Lechleri).

Inne nazwy to: belle of the night, night-blooming cereus, pitahaya, queen of the night, red pitahaya, strawberry pear, truskawkowa gruszka z rodziny kaktusowatych (Cactaceae).

Smoczy owoc to szybko rosnący, przypominający winorośl, tropikalny kaktus uprawiany z mięsistych, soczystych owoców. Jest spożywany w jego ojczystych krajach od czasów przedkolumbijskich. Owoce są smaczne, soczyste  i lekko słodkie, mają strukturę podobną do opuncji i owoców kiwi. Są zwykle spożywane schłodzone dla lepszego smaku. Zewnętrzna skóra nie jest zjadana.

Miąższ ma wysoką wartość odżywczą, w tym wysoką zawartość witaminy C, wapnia, potasu i błonnika. Uważa się, że jedzenie owoców obniża poziom cholesterolu, pomaga układowi trawiennemu i zapobiega rakowi.

Są różne gatunki owoców pitaji:

  • pitaja czerwona (Hylocereus undatus) posiada skórkę w kolorze różowo-fioletowym, biały miąższ z dużą ilością czarnych nasion.
  • pitaja żółta (Hylocereus megalanthus) – gatunek o żółtej skórce i białym miąższu, Miąższ jest dużo słodszy i bardziej soczysty niż pitaji czerwonej
  • pitaja z Kostaryki (Hylocereus costaricensis) – owoc o czerwonej skórce i czerwonym miąższu

Typ żółty jest słodszy niż czerwony.

Miąższ, zwłaszcza typu czerwonego lub fioletowego, może być mieszany jako napój lub stosowany do sorbetów i sałatek lub do sporządzania syropu i może być stosowany do wytwarzania soku lub wina. Mrożona pulpa służy do aromatyzowania lodów, jogurtów, galaretek, przetworów, cukierków i ciastek.

Stwierdzono, że owoce mają działanie zapobiegające chorobom układu krążenia.

Kwiaty są jadalne i można je jeść na parze lub gotować jako warzywo lub moczyć jako herbatę.

Małe czarne nasiona są spożywane z owocami; są one jednak niestrawne i mają łagodny efekt przeczyszczający.  Nieotwarte pąki kwiatowe są jadalne i można je gotować i jeść jako warzywo.

Skórkę można wykorzystać do produkcji betacyaniny i pigmentów barwiących oraz śluzu w przemyśle spożywczym lub kosmetycznym.

Smocze rośliny owocowe są uprawiane jako rośliny ozdobne dla ich dużych, atrakcyjnych kwiatów i okazów bonsai.

Łodygi i kwiaty gatunków Hylocereus zostały wykorzystane do celów leczniczych w leczeniu cukrzycy, jako środek moczopędny i pomoc w gojeniu się ran.

Wiele gatunków ma wartość ozdobną ze względu na ich piękne kwiaty – duże, białe i pachnące, które otwierają się w nocy. Z tego powodu nazywane są królową nocy (queen of the night) lub księżycowym kwiatem (moonflower).  

Kwiaty te są ważnym źródłem nektaru dla nietoperzyw Meksyku, w tym nietoperza długonosiego ( Leptonycteris curasoae ) i meksykańskiego nietoperza długiego ( Choeronycteris mexicana ), które odwiedzają kwiaty w nocy, i dla pszczół miodnych ( Apis mellifera ), które odwiedzają w ciągu dnia.

Kiedyś Wam pisałam o innym owocu kaktusa – Opuncja – Figa Kaktusowa, Nopal

źródła:

Written By
More from Ola

7 Jezior Riły w Bułgarii

  Może Cię również zainteresować: Krokusowy zawrót głowy w górach Riła Goryczki...
Read More

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *