Czerwona pitaja – smoczy owoc, dragonfruit


Czerwona pitaja, smoczy owoc, dragonfruit, ang moonflower to jedna z wielu nazw owoca kaktusa z gatunku Hylocereus undatus. (Nie mylcie smoczego owocu ze Smoczym Drzewem z Teneryfy oraz Smoczą Krwią Z Krocienia (Croton Lechleri).

Inne nazwy to: belle of the night, night-blooming cereus, pitahaya, queen of the night, red pitahaya, strawberry pear, truskawkowa gruszka.

Smoczy owoc to szybko rosnący, przypominający winorośl, tropikalny kaktus uprawiany z mięsistych, soczystych owoców. Jest spożywany w jego ojczystych krajach od czasów przedkolumbijskich. Owoce są smaczne, soczyste  i lekko słodkie, mają strukturę podobną do opuncji i owoców kiwi. Są zwykle spożywane schłodzone dla lepszego smaku. Zewnętrzna skóra nie jest zjadana.

Miąższ ma wysoką wartość odżywczą, w tym wysoką zawartość witaminy C, wapnia, potasu i błonnika. Uważa się, że jedzenie owoców obniża poziom cholesterolu, pomaga układowi trawiennemu i zapobiega rakowi.

Są różne gatunki owoców pitaji:

  • pitaja czerwona (Hylocereus undatus) posiada skórkę w kolorze różowo-fioletowym, biały miąższ z dużą ilością czarnych nasion.
  • pitaja żółta (Hylocereus megalanthus) – gatunek o żółtej skórce i białym miąższu, Miąższ jest dużo słodszy i bardziej soczysty niż pitaji czerwonej
  • pitaja z Kostaryki (Hylocereus costaricensis) – owoc o czerwonej skórce i czerwonym miąższu

Typ żółty jest słodszy niż czerwony.

Miąższ, zwłaszcza typu czerwonego lub fioletowego, może być mieszany jako napój lub stosowany do sorbetów i sałatek lub do sporządzania syropu i może być stosowany do wytwarzania soku lub wina. Mrożona pulpa służy do aromatyzowania lodów, jogurtów, galaretek, przetworów, cukierków i ciastek.

Stwierdzono, że owoce mają działanie zapobiegające chorobom układu krążenia.

Kwiaty są jadalne i można je jeść na parze lub gotować jako warzywo lub moczyć jako herbatę.

Małe czarne nasiona są spożywane z owocami; są one jednak niestrawne i mają łagodny efekt przeczyszczający.  Nieotwarte pąki kwiatowe są jadalne i można je gotować i jeść jako warzywo.

Skórkę można wykorzystać do produkcji betacyaniny i pigmentów barwiących oraz śluzu w przemyśle spożywczym lub kosmetycznym.

Smocze rośliny owocowe są uprawiane jako rośliny ozdobne dla ich dużych, atrakcyjnych kwiatów i okazów bonsai.

Łodygi i kwiaty gatunków Hylocereus zostały wykorzystane do celów leczniczych w leczeniu cukrzycy, jako środek moczopędny i pomoc w gojeniu się ran.

Wiele gatunków ma wartość ozdobną ze względu na ich piękne kwiaty – duże, białe i pachnące, które otwierają się w nocy. Z tego powodu nazywane są królową nocy (queen of the night) lub księżycowym kwiatem (moonflower).  

Kwiaty te są ważnym źródłem nektaru dla nietoperzyw Meksyku, w tym nietoperza długonosiego ( Leptonycteris curasoae ) i meksykańskiego nietoperza długiego ( Choeronycteris mexicana ), które odwiedzają kwiaty w nocy, i dla pszczół miodnych ( Apis mellifera ), które odwiedzają w ciągu dnia.

Kiedyś Wam pisałam o innym owocu kaktusa – Opuncja – Figa Kaktusowa, Nopal

źródła:

Invasive Species Compendium

 

Written By
More from Ola

Kwokacz na wiosennych przelotach

Już nie mogę się doczekać wiosennych przelotów. Można wtedy nad brzegami zbiorników...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *