Herbatka z krzaka Spicebush o zapachu cytryny z imbirem

Podczas spaceru po Rogowskim Arboretum w  Święto Wiosny miałam okazję poznać i bardzo ciekawy krzew – linderę zwyczajną czyli tzw  spicebush. Jej liście wraz z łodygami i kwiatami są bardzo aromatyczne. Potarte wydzielają odświeżający cytrusowo-słodko-pikantny zapach, można rzec o nucie podobnej do cytryny z imbirem. Kierownik arboretum zezwolił nam zerwać te gałązki, które wychodzą bezpośrednio na ścieżkę, dzięki czemu mieliśmy okazję skosztować owej herbatki, z krzewu prawie niedostępnego w Polsce.

Herbatka jest orzeźwiająca i posiada niespotykany aromat, lekko cytrusowy.

W Polskim internecie próżno szukać jakiejkolwiek informacji o linderze (z wyjątkiem oferty dwóch internetowych sklepów ogrodniczych sprzedających jej sadzonkę).

Lindera jest rośliną jadalną, leczniczą  i zapachową… Pochodzi z północno-wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych.

Roślina, która bardzo mnie zaciekawiła należy do rodziny wawrzynowatych (Lauraceae). Wiele przedstawicieli tej rodziny pięknie pachnie i jest stosowanych jako przyprawy np wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis), który dostarcza liście laurowe) i cynamonowiec cejloński i chiński a także cynamonowiec kamforowy.  Nazwa naukowa Lindera benzoin (Lindera zwyczajna) pochodzi  od nazwiska szwedzkiego botanika Johanna Lindera, a słowo “benzoin” wywodzi się od tzw żywicy benzoesowej – styraksu, który podobno posiada zbliżony zapach.

Jeżeli interesuję Cię więcej szczegółów na temat lindery i jej zastosowania w lecznictwie – zapraszam na kolejny post Spicebush- indiańska przyprawa i lek.

Zapisz

Written By
More from Ola

Kruszyna pospolita

Kruszyna pospolita (Frangula alnus) z rodziny szakłakowatych (Rhamnaceae) zawiera antrachinony o działaniu...
Read More

3 komentarze

  • Przyznam sie, ze pierwszy raz slysze o tej roslinie. Takie jest niesamowite bogactwo swiata roslinnego, a czlowiekowi wydaje sie, ze to wszystko kontroluje i ma pod soba… A w sumie jak tak sie zastanowic to guzik prawda… I pewnie dobrze… Gdybysmy tylko nauczyli sie wiecej pokory wobec natury. Pozdrawiam serdecznie Beata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *