Kakaowiec właściwy (Theobroma cacao) pochodzi z obszarów położonych nad górną Amazonką. Uprawia się go głównie w tropikalnej i subtropikalnej Ameryce, Afryce Zachodniej i Cejlonie. Jest niewielkim drzewem, wysokości do 12m o podłużnie jajowatych liściach długości do 30 cm.
Już w czasach przedkolumbijskich Indianie jadali miąższ owoców kakakowca, a jego nasion uzywali jako środka płatniczego, zaś z nasion wyrabiali wzmacniający napój – kakao. Pierwsze plantacje kakaowca założyli Hiszpanie i Portugalczycy w XV w. na Trynidadzie, Curacao i Wenezueli.
Drobne pęczki niepozornych kwiatów wyrastają bezpośrednio z pnia – zjawisko to zwane jest kauliflorią. Powstający z nich owoc to jagoda wielkościa i kształtem przypominająca ogórka, zawiera wewnątrz słodkiego miąższu wiele białych dużych nasion. Poddaje sie je procesowi fermentacji i praży, produkując kakao. Nasiona kakowca zawierają alkaloidy: teobrominę (2%) i kofeinę (0,34%), które nadają mu gorzkawy smak i pobudzają układ nerwowy.
Inną wersją spożycia nasion jest kako surowe i jego odmiana, tzw kakao ceremonialne, ponoć o właściwościach psychodelicznych.
Nasiona kakowca zawierają 54% tłuszczu, 15% białek i 10% skrobi. Z nasion przez wytłaczanie nagorąco otrzymuje się masło kakaowe, które zawiera tłuszcz bogaty w glicerydy kwasów : stearynowego, palmitynowego i linolowego. Posiada piękny zapach karmelowo-waniliowo-czekoladowy. Masło kakaowe stosowane jest w perfumiarstwie, a także jako baza do produkcji czopków, globulek oraz mydeł.
Masło kakaowe chroni skórę przed promieniowaniem UV, dawniej było stosowane jako naturalny filtr. Dodatkowo natłuszcza i odżywia skórę oraz poprawia mikrocyrkulację krwi.
Zapraszam także do wpisu Zdrowa, Łatwa I Przepyszna Czekolada – gdzie dowiecie się jak samemu zrobić zdrowszą wersję tego smakołyku.
źródla:
- Romuald Czerpak, Agata Jabłońska – Trypuć – Roślinne surowce kosmetyczne
źródła:
- materiały dostępne w Palmiarni Poznańskiej