Karkonoscy zielarze – laboranci
- Karkonosze przez długi czas były niedostepne i niezamieszkałe. Jednymi z pierwszych, ktrórzy zaczęli się zapuszczać w te dzikie ostępy byli w średniowieczu Walonowie – poszukiwacze kamieni szlachetnych, minerałów. Znali się oni także na ziołach.
- Początek karkonoskim laborantom dał najprawdopodobniej Georg Werner, aptekarz który był protestanckim uchodźcem religijnym z Czech.przekazał on swoją zielarską wiedzę synowi.
- Jedna z legend mówi o studentach medycyny uniwersytetu w Pradze -Mikołaj i Salomon, którzy uciekli do Karpacza, gdzie założyli pierwszą aptekę i przekazali wiedzę mieszkańcom.
- Ich pierwsi uczniowie już nie byli mityczni – zachowały się ich nazwiska – Melchior Grossmann i Jonas Exner, którzy w XVII w opłacali jedne z najwyższych w Karpaczu podatków.
- Na północnej ścianie kościoła parafialnego św. Jadwigi w Miłkowie zachowały się pochodzące z początków XVIII w. nagrobki karpackich laborantów.
- Laboranci aby zareklamować i “uwiarygodnić” swoje wyroby, obrali sobie za patrona mitycznego władcę Karkonoszy – Ducha Gór, który pilnie strzeże swoich naturalnych skarbów np ziół. Nazywali go także “Korzennikiem” i opowiadali o nim straszliwe historie, aby odstraszyć potencjalnych konkurentów do profesji zielarskiej.
- Swoje specyfiki wyrabiali nie tylko z ziół, ale takze ze sproszkowanych kamieni szlachetnych i minerałów.
- Stolicą zielarzy stał się Karpacz. Na początku XVIII w utworzyli tutaj własny cech z mistrzami, terminatorami i czeladnikami.
- Medykamenty laborantów trafiały na wszystkie rynki Śląska i za granicę do Pragi, Krakowa, Wiednia, Moskwy i Londynu.
- Prawie przez 2 wieki Karpacz żył i rozwijał się dzięki temu cechowi.
- Lata 1730-1780 były okresem świetności.
- Ich złota passa się skończyła po zajęciu terenów przez Prusy, zaczął narastać konflikt pomiędzy oficjalną medycyną – a karkonoskim ziołolecznictwem. Pruska ustawa rządowa z 1740 r. ograniczała liczbę legalnie działających w Karkonoszach laborantów do trzydziestu osób, a na zielarską działalność trzeba było zdobyć urzędową licencję. Od 1796 r. ograniczała taże ilość ziół, które mogły być legalnie wykorzytywane do 46.
- W 1843 r. rząd pruski wstrzymał wydawanie nowych zezwoleń na prowadzenie praktyki zielarskiej.
- Od połowy XIX wieku następował powolny upadek cechu laborantów.
- Ostatnim mistrzem laboranckim z Karpacza był Ernst August Zölfel ( zm 1884r), który wyjątkowo posiadał prawo dożywotniego wyrabiania zielarskich medykamentów.
- W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze zebrano 92 obiektów związanych z laborantami: pudełka na maści, suszone zioła i inne gotowe leki, butle, koszyki, spis leków, kopię koncesji laboranckiej i portret ostatniego laboranta:
- Szafa laboranta, Karpacz, 1768r, l 30 XXw
- pudełka, Karpacz, 2 poł XIX w, kora brzozy, malowane
- butle, Karpacz, 2 poł XIXw, szkó przezroczyste, malowane,
- butle zasobowe, 4 ć XIX w, kamionkowe, szkliwione
źródła:
- Materiały Karkonoskiego Parku Narodowego
- Przemysław Wiater – Laboranci u Ducha Gór
- Materiały Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze
21.07.2020-2.08.2020