Kraina błotnych wulkanów i księżycowych krajobrazów – Soos (Czechy)

      Niewiele osób wie, że u naszych południowych sąsiadów można spotkać takie cuda – księżycowy krajobraz, kratery błotnych wulkanów, bulgoczące błoto, źródła mineralne, kolorowe wykwity minerałów…

      Rezerwat Soos (Narodni Prirodni Rezervace) znajduje się na zachodzie Czech, w pobliżu uzdrowiska Franciszkowe Łaźnie.  Ma on powierzchnię 221 ha. Słowo soos w miejscowym dialekcie oznacza moczary. Chroniony obszar  obejmuje mozaikę siedlisk – bagna i torfowiska borowinowe, solniska oraz 200 źródeł mineralnych. Znajdują się tutaj także pokłady ziemi okrzemkowej o grubości 7 m zwane tarczą okrzemkową, co jest unikatem na skalę europejską. Teren ten był kiedyś dnem słonego jeziora. Ziemia okrzemkowa powstała z pancerzyków jednokomórkowych glonów – okrzemek. Przez torfowiska można przejść suchą nogą dzięki kładkom. Udostępniona do zwiedzania część rezerwatu ciągnie się na długości ok 2 km.

       Miejscami teren ma wygląd krajobrazu księżycowego – bagna pokryte są wykwitami soli białymi kryształami siarczanu sodu, żółtymi i zielonkawymi kryształami różnych siarczanów oraz czerwonawym osadem tlenku żelaza.

      Miejscami występują tu solniska – jest to obszar o dużym zasoleniu i mogą tu przetrwać tylko specjalnie przystosowane rośliny tzw halofity.

       Niegdyś pozyskiwano tu cenną borowinę wykorzystywaną do zabiegów leczniczych w pobliskich sanatoriach. Borowina jest typem torfu, mocno przetworzonego przez bakterie humifikujące. Ma liczne właściwości lecznicze i kosmetyczne. W wielu miejscach błoto bulgocze uwalniając z głębi ziemi wyziewy wulkaniczne pod postacią CO2. Jest to “wulkan błotny”, naukowo nazywany mofetą. W dzieciństwie tak wyobrażałam sobie bagna opisywane w baśniach – jako bulgoczące błoto, w którym żyją dziwaczne stwory.

W Polsce także mamy mofety np. w Jastrzębniku.

     Najsławniejsze tutejsze źródło – Źródło Cesarskie – posiada średnio zmineralizowaną wodę o zwiększonej zawartości siarczanu żelaza, chlorków, węglanu sodu oraz arsenu i berylu, o temp 14-18 C. Woda jest dosyć smaczna.

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=kkSQVkKxtwg[/embedyt]

       Źródlo Vera – zawiera wodę nie nadającą się do picia, gdyż jest zanieczyszczona wodami z pobliskiego bagna. Źródło to wygląda jakby w drewnianym wiadrze  gotowała się woda mocno się pieniąc, gdyż zawiera dużą ilość humusu (próchnicy).

Może Cię jeszcze zainteresować:

28.08.2013

Written By
More from Ola

Różeniec górski – roślina adaptogenna, która rośnie także w Polskich górach

Różeniec góski (Rhodiola rosea) należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae) Działanie: adaptogenne przeciwstresowe...
Read More

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *