Kraina błotnych wulkanów i księżycowych krajobrazów – Soos (Czechy)


      Niewiele osób wie, że u naszych południowych sąsiadów można spotkać takie cuda – księżycowy krajobraz, kratery błotnych wulkanów, bulgoczące błoto, źródła mineralne, kolorowe wykwity minerałów…

      Rezerwat Soos (Narodni Prirodni Rezervace) znajduje się na zachodzie Czech, w pobliżu uzdrowiska Franciszkowe Łaźnie.  Ma on powierzchnię 221 ha. Słowo soos w miejscowym dialekcie oznacza moczary. Chroniony obszar  obejmuje mozaikę siedlisk – bagna i torfowiska borowinowe, solniska oraz 200 źródeł mineralnych. Znajdują się tutaj także pokłady ziemi okrzemkowej o grubości 7 m zwane tarczą okrzemkową, co jest unikatem na skalę europejską. Teren ten był kiedyś dnem słonego jeziora. Ziemia okrzemkowa powstała z pancerzyków jednokomórkowych glonów – okrzemek. Przez torfowiska można przejść suchą nogą dzięki kładkom. Udostępniona do zwiedzania część rezerwatu ciągnie się na długości ok 2 km.

       Miejscami teren ma wygląd krajobrazu księżycowego – bagna pokryte są wykwitami soli białymi kryształami siarczanu sodu, żółtymi i zielonkawymi kryształami różnych siarczanów oraz czerwonawym osadem tlenku żelaza.

      Miejscami występują tu solniska – jest to obszar o dużym zasoleniu i mogą tu przetrwać tylko specjalnie przystosowane rośliny tzw halofity.

       Niegdyś pozyskiwano tu cenną borowinę wykorzystywaną do zabiegów leczniczych w pobliskich sanatoriach. Borowina jest typem torfu, mocno przetworzonego przez bakterie humifikujące. Ma liczne właściwości lecznicze i kosmetyczne. W wielu miejscach błoto bulgocze uwalniając z głębi ziemi wyziewy wulkaniczne pod postacią CO2. Jest to „wulkan błotny”, naukowo nazywany mofetą. W dzieciństwie tak wyobrażałam sobie bagna opisywane w baśniach – jako bulgoczące błoto, w którym żyją dziwaczne stwory.

W Polsce także mamy mofety np. w Jastrzębniku.

     Najsławniejsze tutejsze źródło – Źródło Cesarskie – posiada średnio zmineralizowaną wodę o zwiększonej zawartości siarczanu żelaza, chlorków, węglanu sodu oraz arsenu i berylu, o temp 14-18 C. Woda jest dosyć smaczna.

       Źródlo Vera – zawiera wodę nie nadającą się do picia, gdyż jest zanieczyszczona wodami z pobliskiego bagna. Źródło to wygląda jakby w drewnianym wiadrze  gotowała się woda mocno się pieniąc, gdyż zawiera dużą ilość humusu (próchnicy).

28.08.2013

Written By
More from Ola

Drzewo chlebowe

Drzewo chlebowe (Arctocarpus altilis)  zrodziny Moraceae to krewniak znago już Wam drzewa...
Read More

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *