Kwas dichlorooctowy (DCA) we wspomagającej terapii przeciwnowotworowej

Kwas dichlorooctowy (DCA) nie jest dopusszczony przez niemieckie Ministerstwo zdrowia do leczenia antynowotworowego, lecz wyłącznie do terapii kwasicy mleczanowej. Ta terapia pomocnicza może być przeprowadzana równolegle z chemioterapia, jednak bezpieczniejszym rozwiązaniem  wydaje się rozpoczęcie tego rodzaju leczenia dopiero wówczas, gdy tradycyjne metody terapeutyczne zawiodą całkowicie.

Kwas DCA zmusza oddychające beztlenowo komórki rakowe do przejścia na oddychanie tlenowe (aerobowe), na siłe je dotlenia. Aktywizuje gen TKTL1 odwracający proces fermentacji w cytoplazmie. Przywraca tlenowe spalanie w mitochondriach.

Proces dehydrogenazy pirogronianowej ulega przerwaniu, dzięki czemu pirogronian wdziera się do uśpionych mitochondriów komórki rakowej, co aktywuje mitochondria komórki rakowej, co dalej aktywuje apoptozę, czyli planowaną śmierć komórki rakowej. Mitochondria uczą się na nowo rozpoznawania zmutowanych i uszkodzonych komórek jako wrogich,  a wtedy indukowane jest zjawisko apoptozy.

Kwas dichlorooctowy zwalcza kwasicę mleczanową. (Każdy nowotwór na skutek kwasicy mlecznowej cechuje sie kwaśnym otoczeniem. Aktywowane w kwaśnym środowisku proteazy, a tym samym również elastazy, zapewniają rakowi zdolność ekspansji).

Uczonym z Uniwersytetu Alberta udało się udowodnić hamujący wpływ DCA na rozwój ludzkich komórek płuc, mózgu oraz piersi. Podobny efekt zdołano wykazać także w odniesieniu do kwasu α-liponowego i komórek raka jelita.

Kwas α-liponowy wraz z tiaminą (witaminą B1) są niczym innym jak kofaktorami dehydrogenazy pirogronianu (PDH), dzięki którym metabolizm komórek ponownie przestawia się na oksydację glukozy.

Preparat jest przyjmowany jest doustnie  w postaci 10% roztworu NaDCA, czyli soli sodowej kwasu dichlorooctowego, w celu neutralizacji silnie kwaśnego odczynu.

Preparat stosuję się co 8h.

Najczęściej stosowana dawka to 25mg/kg masy ciałą.

Należy także stosować mikroskładniki odżywcze celem uniknięcia toksycznych skutków terapii DCA, w tym neuropatii. W przypadku dłuższego stosowania DCA u pacjentów pojawia się neuropatia, która ustępuje po odstawieniu leku.

Objawami neuropatii są:

  • mrowienie oraz parestezje
  • drętwienie bądź pieczenie podeszw stóp (burning feet)

Niestety tę neuropatię czuciową może wywoływać już sama chemioterapia, więc ew przypadku stosowania dodatkowo DCA bez jednoczesnej ochronnej terapii neurologicznej, należy spodziewać się nasilenia objawów schorzenia.

Przed oraz w trakcie przeprowadzania kuracji DCA wskazane jest przeprowadzenie pomiaru wrażliwości na wibracje , jakiego dokonuje się przez ostukanie kamertonem obu dużych palców stop, jak również określenie poziomu neurospecyficznej enolazy NSE w serum. (Prawidłowa wartość NSE to 1µg na każde 10 lat życia pacjenta, przy czym nie więcej niż 6 µg/l

Bez odpowiedniej terapii chroniącej układ nerwowy, stosowanie DCA może doprowadzić do ślepoty, dlatego zalecane są ścisłe kontrole okulistyczne.

Wpis ma charakter wyłącznie informacyjny i nie biorę odpowiedzialności za zastosowanie opisanych tu terapii. Nie udzielam porad zdrowotnych.

źródła:

  • Dr Bodo Kukliński – Antynowotworowa terapia wspomagająca
  • Dr Bodo Kukliński – Mitochondria, wyd 2017 r
  • IV Międzynarodowa Konferencja Medycyny Mitochondrialnej – Poznań 12.10.2019
  • Andrzej Więckowski, Adam Przygoda – Odwracanie procesów nowotworowych. Lekarze praktycy dla pacjentów i lekarzy.
Written By
More from Ola

Gałka muszkatołowa

Muszkatołowiec korzenny, muszkatowiec, muszkat (Myristica fragrans) z rodziny muszkatołowcowatych (Myristicaceae), ang nutmeg....
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *