Podczas podróży po Bułgarii warto skosztować tego, co ta kraina daje najcenniejszego. Jednym z miejscowych skarbów jest miód spadziowy (манов мед), a szczególnie “miód spadziowy Strandża” pozyskiwany w lasach dębowych gór Strandża (Странджа), gdzie działa ok 120 pszczelarzy. Ten niski łańcuch górski w południowo-wschodniej Bułgarii jest objęty Parkiem Przyrody. Produkcji miodu spadziowego sprzyja wilgoć, umiarkowane wiosenne mgły, ciepła pogoda, niskie góry i dęby. Lasy dębowe i bukowe przeważają w Strandży, gdzie największy udział mają lasy dębowe, w skłąd któych wchodzi dąb bezszypułkowy (Quercus petraea, 47 8%), a następnie dąb węgierski (Quercus frainetto 41,8%), które zapewniają pokarm producentom spadzi. Miejscowi twierdzą, że miód ten powstaje z “dębu, który rośnie tylko tutaj”. Po długich poszukiwaniach odnalazłam, że rzeczywiście rośnie tu także słynny dąb Strandża (Quercus hartwissiana, странджански дъб). Jest on reliktem polodowcowym i uważany jest za przodka dębu szypułkowego i bezszypułkowego. Pozostałe gatunki dębów, które można tu jeszcze spotkać to: dąb wschodni (Quercus polycarpa), dąb omszony (Quercus pubescens) , dąb burgundzki (Quercus cerris). Park Przyrodniczy Strandża nazywany jest “naturalnym ogrodem botanicznym”, gdyż zadziwia bogactwem flory. Rośnie tu także buk wschodni (Fagus orientalis), grab wschodni (Carpimus orientalis) oraz krzewy: czystek kreteński (Cistus creticus) i wawrzynek pontyjski (Daphne pontica), pierwiosnek kaukaski, ognik szkarłatny i laurowiśnia. Oprócz strandżarskiego gatunku dębu rosną tutaj strandżarskie odmiany barwinka oraz borówki.
Spadź jest to wydzielina z liści np dębu, pita i przetwarzana przez enzymy mszyc.
Miód spadziowy Strandża posiada kolor ciemnobrązowy, który po krystalizacji zmienia się na jasnobrązowy, smak lekko kwaśny i gorzki, zapach pieczonych jabłek lub karmelu.
Miód spadziowy w odróżnieniu od miodu nektarowego zawiera więcej:
- pierwiastków śladowych – 1,52%wagi (potasu, magnezu, litu, manganu),
- przeciwutleniaczy (biofenole),
- oraz enzymów.
Posiada bardzo niską zawartość pyłku, w przeciwieństwie do miodu nektarowego, dlatego jest odpowiedni dla osób z wrażliwością na pyłki.
W składzie posiada ponadto:
- węglowodany,
- aminokwasy (argininę, cysteinę, glicynę, histydynę, lizynę, metioninę),
- witaminy B1, B2, PP, B12 (około 16 razy więcej niż w jabłkach i morelach), B6, kwas foliowy, biotyna
- kwasy organiczne: jabłkowy, winowy, cytrynowy, szczawiowy.
Działanie miodu:
- przeciwzapalne i moczopędne – w przeziębieniach, schorzeniach górnych dróg oddechowych, nerkach i pęcherza
- przeciwbakteryjne
- kojące na układ nerwowy, wskazany przy przewlekłym stresie
- stosowany przy anemii
- obniża ciśnienie krwi,
- stymuluje krążenie krwi w naczyniach wieńcowych i wywiera działanie wzmacniające na mięsień sercowy.
- działanie gojące przy zapaleniach żołądka
- stosowany zewnętrznie działa gojąco przy problemach skórnych, takich jak egzema, rany, oparzenia.
Pierwsze światowe sympozjum na temat miodu spadziowego odbyło się w mieście Carewo w 2008 roku. Wzięło w nim udział 85 naukowców z 26 Lkrajów z 4 kontynentów.
Od 2004 roku , w pierwszych 10 dniach sierpnia każdego roku w Carewie odbywa się “Festiwal Miodu, Pszczół i Pyłku kwiatowgo.
Może Cię również zainteresować:
- Lokalne Wyroby Z Bułgarii
- Miody, Wyroby Różane, Szafran I Gojnik – Czyli Co Można Kupić W Sklepie Zielarskim W Bułgarii
- Dąb Fabrykant w cebulicach…
- Pomnikowy Dąb w Hniszowie
- Dąb – rozpoznawanie
1 Comment