Mroczny i mglisty las wawrzynowy Parku Anaga

Na Teneryfie, tym razem w Parku Anaga, ponownie poczułam tę świeżość górskiego powietrza… Do tego mgła i tajemniczo zwisające girlandy porostów…

Pierwszy raz w życiu miałam przyjemność podziwiać lasy wawrzynowe, laurolistne, laurisilva, prawidłowo zwane wiecznie zielonymi lasami strefy podzwrotnikowej.

Budują je głownie gatunki zimozielone o o skórzastych, nie podzielonych, podobnych do wawrzynu szlachetnego (Laurus nobilis) liściach. Na Wyspach Kanaryjskich zamiast niego rośnie z inny gatunek wawrzynu, a dokładnie wawrzyn kanaryjski (Laurus novocanariensis), a na Azorach wawrzyn azorski (Laurus azorica).

Na Teneryfie, w Parku Anaga mamy do czynienia z makaronezyjskimi lasami wawrzynolistnymi. Zaliczane są tutaj także lasy laurowe porastające La Gomerę, La Palmę, Maderę, Azory. 

Lasy wawrzynolistne występują na wysokościach od 400 – 2000 m n.p.m. w częściach wysp wystawionych na wpływ ciepłych pasatów, które wiejąc od północnego wschodu przynoszą częste opady i obfite mgły.

źródła:

  • “Palmiarnia Poznańska” – przewodnik, Karol Węglarski

24-25.05.2019

Written By
More from Ola

Moja ulubiona herbata

Celebracja chwili – ulubiona herbata w ulubionym kubku, czasem z dodatkiem ulubionego...
Read More

2 komentarze

  • Dzień dobry,
    Czy spacer w tym miejscu jest wyczerpujący fizycznie? Ile km?Czy jest stromo, droga jest nierówna? Pytam gdyż bardzo mam ochotę się przejść, doświadczyć piękna a mam słabe kolana 🙁
    Dziękuje za szybka odpowiedz

  • Dzień dobry:) Tam, gdzie my byliśmy to w każdej chwili może Pani zawrócić. Wystarczy dojechać samochodem, wyjść i się rozejrzeć:) Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *