Mroczny i mglisty las wawrzynowy Parku Anaga


Na Teneryfie, tym razem w Parku Anaga, ponownie poczułam tę świeżość górskiego powietrza… Do tego mgła i tajemniczo zwisające girlandy porostów…

Pierwszy raz w życiu miałam przyjemność podziwiać lasy wawrzynowe, laurolistne, laurisilva, prawidłowo zwane wiecznie zielonymi lasami strefy podzwrotnikowej.

Budują je głownie gatunki zimozielone o o skórzastych, nie podzielonych, podobnych do wawrzynu szlachetnego (Laurus nobilis) liściach. Na Wyspach Kanaryjskich zamiast niego rośnie z inny gatunek wawrzynu, a dokładnie wawrzyn kanaryjski (Laurus novocanariensis), a na Azorach wawrzyn azorski (Laurus azorica).

Na Teneryfie, w Parku Anaga mamy do czynienia z makaronezyjskimi lasami wawrzynolistnymi. Zaliczane są tutaj także lasy laurowe porastające La Gomerę, La Palmę, Maderę, Azory. 

Lasy wawrzynolistne występują na wysokościach od 400 – 2000 m n.p.m. w częściach wysp wystawionych na wpływ ciepłych pasatów, które wiejąc od północnego wschodu przynoszą częste opady i obfite mgły.

źródła:

  • „Palmiarnia Poznańska” – przewodnik, Karol Węglarski

24-25.05.2019

Written By
More from Ola

Tamarillo – pomidor drzewiasty

Tamarillo (pomidor drzewiasty,  zgrabka grubolistna (Cyfomandra grubolistna, Cyphomandra betacea, Solanum betacea) kuzyn...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *