Na Teneryfie, tym razem w Parku Anaga, ponownie poczułam tę świeżość górskiego powietrza… Do tego mgła i tajemniczo zwisające girlandy porostów…
Pierwszy raz w życiu miałam przyjemność podziwiać lasy wawrzynowe, laurolistne, laurisilva, prawidłowo zwane wiecznie zielonymi lasami strefy podzwrotnikowej.
Budują je głownie gatunki zimozielone o o skórzastych, nie podzielonych, podobnych do wawrzynu szlachetnego (Laurus nobilis) liściach. Na Wyspach Kanaryjskich zamiast niego rośnie z inny gatunek wawrzynu, a dokładnie wawrzyn kanaryjski (Laurus novocanariensis), a na Azorach wawrzyn azorski (Laurus azorica).
Na Teneryfie, w Parku Anaga mamy do czynienia z makaronezyjskimi lasami wawrzynolistnymi. Zaliczane są tutaj także lasy laurowe porastające La Gomerę, La Palmę, Maderę, Azory.
Lasy wawrzynolistne występują na wysokościach od 400 – 2000 m n.p.m. w częściach wysp wystawionych na wpływ ciepłych pasatów, które wiejąc od północnego wschodu przynoszą częste opady i obfite mgły.
źródła:
- “Palmiarnia Poznańska” – przewodnik, Karol Węglarski
24-25.05.2019
Dzień dobry,
Czy spacer w tym miejscu jest wyczerpujący fizycznie? Ile km?Czy jest stromo, droga jest nierówna? Pytam gdyż bardzo mam ochotę się przejść, doświadczyć piękna a mam słabe kolana 🙁
Dziękuje za szybka odpowiedz
Dzień dobry:) Tam, gdzie my byliśmy to w każdej chwili może Pani zawrócić. Wystarczy dojechać samochodem, wyjść i się rozejrzeć:) Pozdrawiam serdecznie!