Mroczny i mglisty las wawrzynowy Parku Anaga

Na Teneryfie, tym razem w Parku Anaga, ponownie poczułam tę świeżość górskiego powietrza… Do tego mgła i tajemniczo zwisające girlandy porostów…

Pierwszy raz w życiu miałam przyjemność podziwiać lasy wawrzynowe, laurolistne, laurisilva, prawidłowo zwane wiecznie zielonymi lasami strefy podzwrotnikowej.

Budują je głownie gatunki zimozielone o o skórzastych, nie podzielonych, podobnych do wawrzynu szlachetnego (Laurus nobilis) liściach. Na Wyspach Kanaryjskich zamiast niego rośnie z inny gatunek wawrzynu, a dokładnie wawrzyn kanaryjski (Laurus novocanariensis), a na Azorach wawrzyn azorski (Laurus azorica).

Na Teneryfie, w Parku Anaga mamy do czynienia z makaronezyjskimi lasami wawrzynolistnymi. Zaliczane są tutaj także lasy laurowe porastające La Gomerę, La Palmę, Maderę, Azory. 

Lasy wawrzynolistne występują na wysokościach od 400 – 2000 m n.p.m. w częściach wysp wystawionych na wpływ ciepłych pasatów, które wiejąc od północnego wschodu przynoszą częste opady i obfite mgły.

źródła:

  • “Palmiarnia Poznańska” – przewodnik, Karol Węglarski

24-25.05.2019

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Written By
More from Ola

Rodzina Bignoniowate – drzewo kalebasowe, kiełbasiane, jakaranda i spatodea

Rok temu podczas wycieczki na Teneryfę podziwialiśmy cudnie kwitnące: spatodeę dzwonkowatą (Spathodea campanulata) i jakarandę mimozolistną (Jacaranda...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *