Czeremcha owocuje w sierpniu i wrześniu, trzeba sie spieszyć, żeby zdążyć, zanim opadną owoce. Możemy z nich przygotować marmoladę oraz czeremchówkę – o zapachu amaretto.
Przepis na nalewkę jest bardzo prosty.
Wystarczy zebrać owoce, przebrać, wymyć, osuszyć i zalać alkoholem. Większość przepisów proponuje użyć alkoholu o stężeniu 60- 70 %, mi jednak bardziej smakuje słabsza wersja to znaczy z użyciem zwykłej wódki (40%).
Jest jedna trudność związana z wyrobem nalewki z czeremchy – ponieważ pestki tego owocu posiadają glikozydy cyjanogenne o gorzkim smaku, jeżeli nie lubimy nadmiaru goryczy to już po tygodniu od nastawienia nalewki powinniśmy sprawdzać smak, czy nie “przechodzi” za bardzo goryczą. Może się okazać, że po około 7-10 dniach należy już odsączyć owoce z pestkami. Przesącz oczywiście można posłodzić według upodobań, dla mnie jednak nie było to konieczne. I tak nalewka jest pyszna!
Co jeszcze można zrobić z czeremchy
Może Cię również zainteresować:
- Nalewka Z Aronii Inaczej (Z Owocami Czeremchy)
- Jarzębinówka- nalewka o kolorze bursztynu
- Nalewka z żurawiny na miodzie i soku z brzozy odkażająca drogi moczowe
- Tęcza naturalnych nalewek i win
- Borówka brusznica – wiecznie zielona krzewinka o wielu zastosowaniach
2017.10.16
Ta nalewka jest świetna!
Nie wiedziałam, że można stworzyć taką nalewkę. pozdrawiam
Wygląda na dość prostą w produkcji. Ciekawe ile musi stać po zlaniu nalewu?
Lubię migdałowe smaki, ale nalewki z czeremchy nigdy nie kosztowałam. Czy gdzieś można kupić jej owoce, by nastawić taką nalewkę?
Ja miałam w tym roku ambitny plan, aby zebrać owoce samodzielnie – rosną pospolicie na nieużytkach. Niestety spóźniłam się, dlatego kupiłam owoce na allegro. Za rok zbieram owoce na nalewkę oraz liście na pyszną fermentowaną herbatę…
o rety, nie wiedziałam że jest coś takiego!
Czeremcha? To kojarzy mi się z małą wsią pod Hajnówką w podlaskim 🙂 A serio, serio ciekawe jak to smakuje ?:)