Niebieskie irysy i niebieskie ptaki – Przyroda Czarnomorskiego Wybrzeża Bułgarii w Carewie

Kosaciec szczecinkowaty (Iris setosa)

Carewo (Царево) małe nadmorskie miasteczko na południowym wybrzeżu Bugarii – niedaleko granicy z Turcją. W maju było tu naprawdę spokojnie. Widać było, że sezon się jeszcze nie zaczął.

Piękna plaża, zarówno kamienista, jak i piaszczysta, możliwość obserwowania ciekawych ptaków i pięknych, dzikich kwiatów. Moją uwagę zwrócił: siwiec żółty – krewniak maku (Glaucium flavum) oraz  przepiękny dziki, niebieski iryskosaciec szczecinkowaty (Iris setosa) a także niebieski ptakkraska. Właśnie tutaj spotkaliśmy ją po raz pierwszy w życiu. Ptak ten występuje również w Polsce, ale niesamowicie rzadko. Jest krewniaczką kolorowej żołny.

Z nowych dla mnie gatunków roślin wymienię ponadto: nawrot czerwonobłękitny (Lithospermum purpurocaeruleum), żmijowiec włoski (Echium italicum) oraz ostrzeń kreteński (Cynoglossum creticum).

W Carewie – dla każdego coś dobrego – i dla botanika, dla ornitologa, dla smakosza miodu – Miód spadziowy z dębowych Gór Strandża (манов мед) A dla miłośników ziół – sklep zielarski opisany w poście – Miody, wyroby różane, szafran i gojnik – czyli co można kupić w sklepie zielarskim w Bułgarii.

Dodatkowym atutem było poznanie gospodyni – właścicielki domku, która tak pięknie mówiła po polsku, że myśleliśmy, że to nasza rodaczka. I częstowała tutejszą rakiją – do  wyboru z winogron oraz z moreli.

Written By
More from Ola

Jesienne wino z owoców dzikiej róży

Na pewno wiecie, że owoce dzikiej róży to skarbnica witamin. Zebrałam je...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *