Pączki i kwiaty leszczyny – wzmocnienie sił na przednówku

Kwiat męski leszczyny uwalniający pyłek

Jeszcze jest mroźnie, zima trzyma. Wydawać by się mogło, że uśpiona przyroda nie ma nam nic świeżego do zaoferowania, że na odżywcze zbiory trzeba będzie jeszcze poczekać.

A tymczasem na drzewach leszczyny pojawiają się twardę pączki, z których następnie powstają te piękne żółte wiszące „kotki” – męskie kwiaty sosny, pełne odżywczego pyłku. Leszczyna i olcha nie są zapylane przez owady, są roślinami wiatropylnymi, dlatego produkują olbrzymią jego ilość.

Do niedawna nie wiedziałam, że leszczyna kryje aż takie bogactwo. Oto co o niej pisze dr Różański:

„Kwiaty męskie leszczyny – Flos Coryli bogate w pyłek, flawonoidy, alantoinę, triterpeny i fitosterole polecam w leczeniu przerostu gruczołu krokowego, stanów zapalnych układu moczowego, gardła i zaburzeń okresu przekwitania oraz pokwitania. Trądzik powstały w wyniku zaburzeń hormonalnych u młodych dziewcząt można leczyć mieszając kwiaty leszczyny z kwiatami tarniny, nagietka, zielem pokrzywy i korzenia wilżyny (równe proporcje). Taka mieszanka działa odtruwająco, przeciwzapalnie, moczopędnie, wzmacniająco, uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejsza procesy rogowacenia naskórka i mieszków włosowych i łagodnie odkaża układ moczowy. Zapobiega także powstawaniu kamicy moczowej. Uspokaja, poprawia samopoczucie, usuwa depresję. Napar z kwiatów leszczyny można podawać niemowlętom przy kaszlu i zapaleniu gardła oraz oskrzeli (osłodzić sokiem owocowym) w ilości 1-2 łyżeczek 3-4 razy dziennie.”

 Oprócz naparów z kwiatów leszczyny można robić syropy oraz wyciagi na winie – stosowane przy przeziębieniu i chrypce.

A co ja zrobiłam z pączków i kwiatów leszczyny? Herbatkę! TUTAJ opisałam jak można wykonać herbatę lepszą niż przez zwykłę suszenie surowca (za pomocą procesu oksydacji – tzw fermentacji). Życzę Wam udanych przedwiosennych eskperymentów!

 

źródła:

  1. http://luskiewnik.strefa.pl/gemmoterapia/Podstawy_gemmoterapii2.pdf
  2. http://rozanski.li/170/w-poszukiwaniu-wiosny/
Written By
More from Ola

Sokole Góry na Jurze

30.08.2009 Share
Read More

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *