Piwonia (Paeonia)
Piwonia jest jednym z moich ulubionych kwiatów. Posiada o cudny odurzający zapach.
Czy wiecie, że peonia i piwonia to ta sama roślina? -Piwonia jest to nazwa polska, a nazwa peonia pochodzi od nazwy łacińskiej paeonia.
Na świecie występuje 40 gatunków i 3000 jej odmian – zapraszam do galerii Piwoniowy zawrót głowy prezentującej różne odmiany tych pięknych kwiatów.
Należą do rodziny jaskrowate (Ranunculaceae).
Piwonia pochodzi z Azji Centralnej (podobnie jak jabłonie, grusze, śliwy). Chińczycy znali je już w 1000 r.p.n.e. W VIII w z Chin przywędrowała do Japonii, podobnie jak miłorząb.
W starożytności piwonie służyły jako rośliny lecznicze. W VI w Chinach każda roślina po kolei była badana pod kątem leczniczym. Piwonię używano do leczenia ran, jako środek na wątrobę, rozkurczowy i poprawiający trawienie.
Piwonię odkryto najpierw jako roślinę leczniczą, dopiero później zachwycono się jej pięknem. Surowcem leczniczym jest przede wszystkim korzeń.
Korzeń piwonii zawiera:
- olejek eteryczny 1,6%
- metylosalicylat
- kwas benzenowy
- kwas salicylowy
- skrobia (79,5%)
- glikozyna
- salicyna
Właściwości lecznicze peonii
Kiedyś stosowano piwonię na artretyzm, na serce, na układ oddechowy jak środek wykrztuśny… W medycynie ludowej rosyjskiej wykorzystuje się ją jako środek uspokajający przy nadpobudliwości, bezsenności, impotencji i fobiach. Chińczycy podawali piwonie kobietom w połogu i przy problemach miesiączkowych.
W korzeniach zawarty jest paeoniflorin – który jest tzw inhibitorem aromatazy, dzięki czemu obniża poziom testosteronu i zwiększa poziom estrogenów. Obecnie korzeń białej piwonii wchodzi w skład nalewek stosowanych w leczeniu endometriozy oraz preparatów stosowanych w chorobie policystycznych jajników (PCOS) – korzeń piwonii obniża poziom testosteronu, ale także poziom hormonu luteinizującego LH. W Medycynie Chińskiej stosuje się korzeń peonii w leczeniu cyst, najczęściej w połączeniu z cynamonem i korzeniem lukrecji.
W czasach obecnych Chińczycy odkryli, że substancje zawarte w piwonii są pomocne w leczeniu chorób autoimmunologicznych. Piwonii nie można stosować w ciąży, gdyż ma działanie poronne.
Piwonia posiada także szerokie zastosowanie kosmetyczne.
Podczas naszych podróży udało nam się spotkać dzikie peonie. W zeszłym roku podziwialiśmy peonię wąskolistną (peonię stepową Paeonia tenuifolia) w Rezerwacie de Bujori de Stepă w Rumunii.. A w tym roku –Dziką piwonię obcą (Paeonia peregrina) w rezerwacie Yailata w Bułgarii.
Co można zrobić z piwonii :
- surową konfiturę z płatków
- gliceryt kwiatowy do wyrobu naturalnych kosmetyków
- nalewkę
- cukier piwoniowy – płatki utrzeć z cukrem i wysuszyć.
- Ja mam jeszcze inny pomysł – jak będę miała dostateczną ilość płatków to umieszczę je w słoiku z cukrem, skropię alkoholem, dodam może kwasu askorbinowego czyli wit C i będę przechowywać w lodówce. Moja “konfitura” będzie surowa. Myślę, że z powodu pięknego zapachu nie będę musiała martwić się długo o jej przechowywanie:).
Życzę Wam miłej zabawy z peonią!
piwonia – w języku rosyjskim to Пион
źródła:
- Giennadij Małachow – Zioła dla Zdrowia
Informacje na temat peonii w leczeniu cyst, może Pani znaleźć w medycynie chinskiej. Tak stosuje się jej korzeń, najczesciej w polączeniu z cynamonem i korzeniem lukrecji. Pozdrawiam serdecznie!