Piwonia – zastosowanie w lecznictwie i kuchni

Piwonia - cesarzowa ogrodu (41)

Piwonia (Paeonia)

Piwonia jest jednym z moich ulubionych kwiatów. Posiada o cudny odurzający zapach.

Czy wiecie, że peonia i piwonia to ta sama roślina? -Piwonia jest to nazwa polska, a nazwa peonia pochodzi od nazwy łacińskiej paeonia.

Na świecie występuje 40 gatunków i 3000 jej odmian – zapraszam do galerii Piwoniowy zawrót głowy prezentującej różne odmiany tych pięknych kwiatów.

Należą do rodziny jaskrowate (Ranunculaceae).

Piwonia pochodzi z Azji Centralnej (podobnie jak jabłonie, grusze, śliwy). Chińczycy znali je już w 1000 r.p.n.e. W VIII w z Chin przywędrowała do Japonii, podobnie jak miłorząb.

W starożytności piwonie służyły jako rośliny lecznicze. W VI w Chinach każda roślina po kolei była badana pod kątem leczniczym. Piwonię używano do leczenia ran, jako środek na wątrobę, rozkurczowy i poprawiający trawienie.

Piwonię odkryto najpierw jako roślinę leczniczą, dopiero później zachwycono się jej pięknem. Surowcem leczniczym jest przede wszystkim korzeń.

Korzeń piwonii zawiera:

 • olejek eteryczny 1,6%
 • metylosalicylat
 • kwas benzenowy
 • kwas salicylowy
 • skrobia (79,5%)
 • glikozyna
 • salicyna

Właściwości lecznicze peonii

Kiedyś stosowano piwonię na artretyzm, na serce, na układ oddechowy jak środek wykrztuśny… W medycynie ludowej rosyjskiej wykorzystuje się ją jako środek uspokajający przy nadpobudliwości, bezsenności, impotencji i fobiach. Chińczycy podawali piwonie kobietom w połogu i przy problemach miesiączkowych.

W korzeniach zawarty jest paeoniflorin – który jest tzw inhibitorem aromatazy, dzięki czemu obniża poziom testosteronu i zwiększa poziom estrogenów. Obecnie korzeń białej piwonii wchodzi w skład nalewek stosowanych w leczeniu endometriozy oraz preparatów stosowanych w chorobie policystycznych jajników (PCOS) – korzeń piwonii obniża poziom testosteronu, ale także poziom hormonu luteinizującego LH. W Medycynie Chińskiej stosuje się korzeń peonii w leczeniu cyst, najczęściej w połączeniu z cynamonem i korzeniem lukrecji.

W czasach obecnych Chińczycy odkryli, że substancje zawarte w piwonii są pomocne w leczeniu chorób autoimmunologicznych. Piwonii nie można stosować w ciąży, gdyż ma działanie poronne.

Piwonia posiada także szerokie zastosowanie kosmetyczne.

Podczas naszych podróży udało nam się spotkać dzikie peonie. W zeszłym roku podziwialiśmy peonię wąskolistną (peonię stepową Paeonia tenuifolia) w Rezerwacie de Bujori de Stepă w Rumunii.. A w tym roku Dziką piwonię obcą (Paeonia peregrina) w rezerwacie Yailata w Bułgarii.

Co można zrobić z piwonii :

 • surową konfiturę z płatków
 • gliceryt kwiatowy do wyrobu naturalnych kosmetyków
 • nalewkę
 • cukier piwoniowy –  płatki utrzeć z cukrem i wysuszyć.
 • Ja mam jeszcze inny pomysł – jak będę miała dostateczną ilość płatków to umieszczę je w słoiku z cukrem, skropię alkoholem, dodam może kwasu askorbinowego czyli wit C i będę przechowywać w lodówce. Moja “konfitura” będzie surowa. Myślę, że z powodu pięknego zapachu nie będę musiała martwić się długo o jej przechowywanie:).

Życzę Wam miłej zabawy z peonią!

piwonia – w języku rosyjskim to Пион

źródła:

 • Giennadij Małachow – Zioła dla Zdrowia

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Written By
More from Ola

Co rośnie w kwietniu w Gdańsku

To co zauważyłam od razu to fakt, że w Gdańsku wiosna przyszła...
Read More

1 Comment

 • Informacje na temat peonii w leczeniu cyst, może Pani znaleźć w medycynie chinskiej. Tak stosuje się jej korzeń, najczesciej w polączeniu z cynamonem i korzeniem lukrecji. Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *