Polodowcowe Jezioro Czarcie i Czarne w czeskiej Szumawie

Čertovo jezero

Park Narodowy Szumawa (Národný park Šumava) to największy obszar chroniony w Czechach, który sąsiaduje po niemieckiej stronie granicy z Pariem Narodowym Las Bawarski. Połacie lasu po obu stronach granic są tak rozległe, że stanowią największy zalesiony obszar naszego kontynentu. Szumawa to stare puszcze, krystalicznie czyste jeziora oraz tajemnicze trzęsawiska.

Na Szumawie znajduje się 8 jezior – z czego 5 w Czechach i 3 po niemieckiej stronie granicy. Jeziora po czeskiej stronie są jedynymi jeziorami pochodzenia lodowcowego w Republice Czeskiej.

Dziś zapraszam Was nad Jezioro Diabelskie (Čertovo) i Czarne (Černá jezero) które znadują się w pobliżu miejscowości Železná Rudy. Te dwa polodowcowe oligotroficzne  jeziora usytuowane są na zboczach Góry Jezernej (Jezerní hory) i są dostępne tylko na piechotę. Między jednym a drugim z nich przebiega dział wodny Łaba-Dunaj. Podczas gdy wody Czarnego Jeziora płyną do Wełtawy i Łaby, a następnie do Morza Północnego, wody Diabelskiego Jeziora kierują się na Dunaj i Morze Czarne.

Z Jeziorem Czarcim (Diabelskim) związane jest wiele legend. Wedłóg jednej z nich utopił się tu diabeł z kamieniem na ogonie przywiązanym do dziewczyny, którą chciał zabrać do piekła. Ponoć do tej pory z jeziora wyłaniają się dziwne postacie i duchy.

Około 2,5 km dalej położone jest Cerne Jezero, które jest największym i najgłębszym (40m) jeziorem w Lesie Czeskim. Zawdzięcza ono swą nazwę tafli wody przyjmującej czarną barwę dzięki odbiciu w niej okolicznych lasów.

Written By
More from Ola

Efekt Warburga – różnica w metabolizmie komórek nowotworowych w stosunku do komórek zdrowych

Wiekszość nowotworów wykazuje efekt Warburga: komórki nowotworowe pozyskują energię głównie w wyniku...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *