Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis)- symbol przedwiośnia


Jeszcze śpi wszystko, co żyje,
jeszcze nic nie rośnie,
a on śmiało śnieg przebije –
powie nam o wiośnie!

Maria Kownacka

Przedwiośnie to fenomenologiczna pora roku,  co oznacza określona na podstawie obserwacji tego, co dzieje się w przyrodzie. Śnieżyczki są jednymi z pierwszych kwiatów, często wyrastają spod śniegu. Ich pojawienie się zapowiada nadejście pory, na którą czekamy. Poddajmy się ich czarowi. Zdjęcia zostały zrobione w Rezerwacie Laski w woj.lubuskim.

Galanthus nivalis służył do otrzymywania galantamimy, która miała zastosowanie w leczeniu choroby Alzheimera. Obecnie produkowany jest preparat w ampułkach zawierający galantaminę – Nivalin, ktróry wpływa na kurczliwość mięśni i przewodnictwo nerwowo- mięśniowe.

Oprócz powyższych właściwości śnieżyczki dodam jeszcze słowo dr Różańskiego

” Śnieżyczka i śnieżyca były stosowane w medycynie ludowej, niestety w większych dawkach są trujące, drażnią błony śluzowe, wywołują biegunkę, wymioty oraz zaburzenia neurologiczne, w tym psychiczne. Alkaloidy śnieżyczki, śnieżycy i narcyzów mają właściwości antywirusowe, antymitotyczne, antyleukemiczne i cytotoksyczne. Hamują rozwój niektórych nowotworów. Stymulują układ odpornościowy (immunostymulacja). Przetwory galenowe z wymienionych roślin wymagają precyzyjnego dawkowania i istnieje możliwość ich wykorzystania w fitoterapii praktycznej.”

Galantamine – galantamina i Galanthus – śnieżyczka

Written By
More from Ola

Perperikon – ruiny trackiego miasta z czasów starożytnych i średniowiecznych

Dziś zapraszam Was do ruin średniowiecnej twierdzy Perperikon, niegdyś najpotężniejszej fotecy w...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *