Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis)- symbol przedwiośnia


Jeszcze śpi wszystko, co żyje,
jeszcze nic nie rośnie,
a on śmiało śnieg przebije –
powie nam o wiośnie!

Maria Kownacka

Przedwiośnie to fenomenologiczna pora roku,  co oznacza określona na podstawie obserwacji tego, co dzieje się w przyrodzie. Śnieżyczki są jednymi z pierwszych kwiatów, często wyrastają spod śniegu. Ich pojawienie się zapowiada nadejście pory, na którą czekamy. Poddajmy się ich czarowi. Zdjęcia zostały zrobione w Rezerwacie Laski w woj.lubuskim.

Galanthus nivalis służył do otrzymywania galantamimy, która miała zastosowanie w leczeniu choroby Alzheimera. Obecnie produkowany jest preparat w ampułkach zawierający galantaminę – Nivalin, ktróry wpływa na kurczliwość mięśni i przewodnictwo nerwowo- mięśniowe.

Oprócz powyższych właściwości śnieżyczki dodam jeszcze słowo dr Różańskiego

” Śnieżyczka i śnieżyca były stosowane w medycynie ludowej, niestety w większych dawkach są trujące, drażnią błony śluzowe, wywołują biegunkę, wymioty oraz zaburzenia neurologiczne, w tym psychiczne. Alkaloidy śnieżyczki, śnieżycy i narcyzów mają właściwości antywirusowe, antymitotyczne, antyleukemiczne i cytotoksyczne. Hamują rozwój niektórych nowotworów. Stymulują układ odpornościowy (immunostymulacja). Przetwory galenowe z wymienionych roślin wymagają precyzyjnego dawkowania i istnieje możliwość ich wykorzystania w fitoterapii praktycznej.”

Galantamine – galantamina i Galanthus – śnieżyczka

Written By
More from Ola

Przedwiośnie nad Jeziorskiem

Słonko coraz wyżej po niebie się toczy… Otwieramy szeroko i uszy, i...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *