Starożytne malowidła naskalne w Jakini Magura

Mało osób wie, że w północno-zachodniej Bułgarii można podziwiać oryginalne malowidła naskalne z epoki żelaza. Jaskinia znajduje się we wsi Rabisza 34 km na północny-wschód od Bełogradchiku wewnątrz wzgórza Magura.  Ja miałam ciarki patrząc na przekaz ludzi sprzed tysięcy lat. I wcale nie było dla mnie oczywiste, co te malowidła przedstawiają i co chcą nam powiedzieć. Oprócz scen z polowania, reszta obrazów była dla mnie zagadkowa. Szczególnie postać z rękami? ułożonymi w kształcie koła wokół głowy. Malowidła zostały wykonane za pomocą guana nietoperzy 12 tys lat p.n.e.

Jaskinia ta jest wyjątkowa. Mimo bezcennych malowideł jest ogólnodostępna dla zwiedzających, nawet bez przewodnika.

Ta otwartość na turystę ma jednak ciemną stronę, ponieważ nie uchroniła to jaskini przed aktami wandalizmu – dorysowywania na bezcennych rysunkach nowych znaków. W Hiszpanii jest podobna jaskinia, ale tam turysta niestety nie wejdzie- może tylko obejrzeć muzeum jaskini z kopiami rysunków.

Cieszę się, że tutaj miałam możliwość obcować z oryginałem.

7.05.2018

Written By
More from Ola

Mastyks – pachnąca żywica pistacji kleistej

Żywica mastyksowa (Mastix, Resina Mastix, łzy Chios) wydzielina wyciekająca po zranieniu kory...
Read More

3 komentarze

  • Zobaczyć coś takiego na własne oczy – bezcenne! Ale z drugiej strony ludzie są jacy są i chyba wolałabym, aby takie miejsca był odpowiednio zabezpieczone przed aktami wandalizmu. Może kiedyś tak będzie. Tymczasem – masz wspaniałe wspomnienia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *