Trowanty – “Żywe Kamienie” w Rumunii

Jakiś czas temu czytałam niesamowite opowieści o rumuńskich trowantach – kamieniach, które podobno po deszczu zachowują się jak jakaś dziwna forma życia – pęcznieją, wydają dziwne dźwięki…  Na ich powierzchni powstają okrągłe wypustki, krórę mogą się oderwać, co oznacza że rozmnażają się przez pączkowanie!

Po zapoznaniu się z opisami  tych postanowiłam je zobaczyć te tajemnicze kamienie podczas naszego powrotu z Bułgarii przez Rumunię.  Niestety nasza wizyta u trowantów miała miejsce przy słonecznej pogodzie, więc nie mieliśmy okazji zaobserwować anomalii – to znaczy wzrostu i pączkowania kamieni, ale i tak wyglądały one dość dziwacznie.

Co to są trowanty? (“szklane jaja”, “żywe kamienie”, “rosnące kamienie”)

Trowanty są to piaskowce, które uległy nieregularnej cementacji. Kamienie te, składają się z warstw piasku związanych cementem z węglanu wapnia z wód wapiennych. Geolodzy twierdzą, że trowanty powstają , gdy spełnione zostaną pewne warunki – że istnieją złoża piasku i żwiru o dużej porowatości, w których odbywa się cyrkulacja wody z różnymi rozpuszczonymi minerałami.

Dlaczego trowanty rosną

Do tej pory nie wszystkie tajemnice trowantów zostały wyjaśnione do końca i sprawa nadal jest zagadką dla naukowców. Główna teoria głosi, że podczas ulewnych deszczy kamień wchłania wodę z minerałami. Podobno zachodzi wtedy reakcja chemiczna, która powoduje wytworzenie ciśnienia, co skutkuje wzrostem i zmianą kształtu kamieni. Zmiana kształtu może spowodować przesunięcie środka ciężkości, co może skutkować przesunięciem się kamienia.

Tradycje i wierzenia

Okoliczna ludność lubi zbierać trowanty, umieszczać je w swoich ogrodach i … podlewać! Wierzy, że trowanty przynoszą szczęście, ale tylko wtedy, gdy są regulatnie nawadniane.

Według legendy trowanty to “ciężar chmur’, które zechciały być lekkie i w tym celu pozbyły się swojej wagi zrzucając ją na ziemię w postaci trowantów.

Nazwa “trowant”

Nazwa “trowant” po raz pierwszy została użyta w 1907 roku przez   przyrodnika Gheorghe Murgoci w pracy na temat trzeciorzędu.

Muzeul Trovanților w Costești

Trowanty występują w Rumunii w kilku miejscach oraz w Rosji. Rezerwat Muzeum Trowantów w Costești zawiera największą liczbę zebranych “żywych kamieni” w Rumunii.

Muzeum Trovatów zostało założone w 1996 roku przez zespół osób z Wydziału Geologii i Geofizyki w Bukareszcie – Towarzystwo Ochrony Środowiska Geologicznego. Od 2006 roku zamieniło się w Natural Reserve Trovates Museum.

Nie jest ono nie ogrodzone i nie są pobierane opłaty za wstęp. Obszar może być odwiedzany przez cały rok. Ten typ muzeum jest jedynym w Europie rezerwatem geologicznym formacji scementowanych.

Gdzie występują trowanty w Rumunii:

  • Muzeul Trovanților w Costești, Hrabstwo Valcea
  • Dealul Feleacului pobliżu Cluj-Napoca 
  • W górach Buzau w Ulmet 
  • W pobliżu Sibiu na terenie wsi Cașolț
  • W Hunedoarze, przy żwirowni w Hăşdat
  • W Bacău County na lewym brzegu Tazlău w Trotus 
  • W hrabstwie Bacau , na lewym brzegu Siret, niedaleko Cornii de Sus
  • W Buzau w lokalizacji Chiojdu 
  • W górach Berzunti w pobliżu wioski Viişoara 
  • W okręgu Bistriţa Năsăud, Płaskowyż Transylwanii, w pobliżu wsi Domneşti 
  • W Suceava County, Suceava Plateau, w pobliżu Remezeu
  • W Somes Plateau , w pobliżu wsi Clit, 
  • Można je również znaleźć w Călăraşi w pobliżu Dunaju, a nawet w piaszczysto-gliniastych warstwach gór Mezeş.

W Muzeul Trovanților w Costești spotkaliśmy wyjątkową dzienną ćmę –

Fruczak gołąbek – motyl, którego można pomylić z kolibrem

18.05.2018

Written By
More from Ola

Kakaowiec właściwy

Kakaowiec właściwy (Theobroma cacao) pochodzi z obszarów położonych nad górną Amazonką. Uprawia...
Read More

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *