Wielkopolski Park Narodowy

Glinianki z wieżą widokową w Mosinie

Charakterystyczną cechą Wielkopolskiego Parku Narodowego jest ukształtowana podczas zlodowacenia bałtyckiego rzeźba terenu z licznymi jeziorami rynnowymi np Jezioro Góreckie oraz Kociołek, kemami oraz ozami.

Kemy – pagórki dochodzące do kilku m wysokości , będące efektem osadzenia się materiału kamienego i żwirowego w obrębie szczelin lądolodu. Zazwyczaj mająokrągły lub podłużny kształt i są w Polsce najczęściej spotykane w obrębie pojezierzy.

Ozy – podłużne wzniesienia dochodzące nawet do kilkudziesięciu kilometrów, powstałe na obszarze dawnych rzek płynacych w tunelu pod powierzchnią lodowca. Mają przebieg podobny dpo rynien i zbudowane są ze żwirów i piasków niesionych przez rzekę. Są podobne do nasypów kolejowych. Najdłuższym ozem w Polsce jest 37-kilometrowy Oz Bukowsko-Mosiński, częściowo znajdujący się na terenie parku.

Jezioro Góreckie – jedno z najpiękniejszych na terenie parku jezior rynnowych.  To zalana wodą, polodowcowa rynna w kształcie litery L. Charakteryzuje sie słabo rozwiniętą linią brzegową.  Brzegi ma wysokie i strome, a a wąski pas trzcin świadczy o szybkim opadaniu dna. Jest to najgłębsze jezioro na terenie parku – głębokośc wynosi ok 17m. Z brzegu można dostrzec Wyspę Zamkową z ruinami XIX- wiecznego zamku. Wyspa jest niedostępna ze względu na ochronę rezerwatową.

źródło:

  • Paki Narodowe i Krajobrazowe w Polsce – nawigator turystyczny Carta Blanca
  • Polskie Parki Narodowe – przewodnik Pascal’a

11.08.2018

Written By
More from Ola

Czeski Raj -Hruboskalsko i co to jest vyhlídka

Zapraszam Was do Czeskiego Raju (Bohemian Paradise,Český ráj). Jest to malownicza kraina...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *