Charakterystyczną cechą Wielkopolskiego Parku Narodowego jest ukształtowana podczas zlodowacenia bałtyckiego rzeźba terenu z licznymi jeziorami rynnowymi np Jezioro Góreckie oraz Kociołek, kemami oraz ozami.
Kemy – pagórki dochodzące do kilku m wysokości , będące efektem osadzenia się materiału kamienego i żwirowego w obrębie szczelin lądolodu. Zazwyczaj mająokrągły lub podłużny kształt i są w Polsce najczęściej spotykane w obrębie pojezierzy.
Ozy – podłużne wzniesienia dochodzące nawet do kilkudziesięciu kilometrów, powstałe na obszarze dawnych rzek płynacych w tunelu pod powierzchnią lodowca. Mają przebieg podobny dpo rynien i zbudowane są ze żwirów i piasków niesionych przez rzekę. Są podobne do nasypów kolejowych. Najdłuższym ozem w Polsce jest 37-kilometrowy Oz Bukowsko-Mosiński, częściowo znajdujący się na terenie parku.
Jezioro Góreckie – jedno z najpiękniejszych na terenie parku jezior rynnowych. To zalana wodą, polodowcowa rynna w kształcie litery L. Charakteryzuje sie słabo rozwiniętą linią brzegową. Brzegi ma wysokie i strome, a a wąski pas trzcin świadczy o szybkim opadaniu dna. Jest to najgłębsze jezioro na terenie parku – głębokośc wynosi ok 17m. Z brzegu można dostrzec Wyspę Zamkową z ruinami XIX- wiecznego zamku. Wyspa jest niedostępna ze względu na ochronę rezerwatową.
źródło:
- Paki Narodowe i Krajobrazowe w Polsce – nawigator turystyczny Carta Blanca
- Polskie Parki Narodowe – przewodnik Pascal’a
11.08.2018