Wierzba rosochata

Przy czym w rzeczywistości w dziuplach takich wierzb żyją dudki i sowy.

Najczęściej sadzonymi u nas gatunkami są wierzba krucha i wierzba biała. Drewo wierzbowe jest miękkie, szybko próchnieje, w wyniku czego powstają szczeliny, Jest to atrakcyjny materiał do kucia dziupli przez dzięcioły, a nawet sikory czarnogłówki. Dziuple stają się siedzibą wielu gatunków zwierząt: sów, sikor, szpaków, kawek, pliszek, mazurków, krzyżówek, drozdów, grzywaczy, uszatek także rzadszych gatunków: dudków, krasek i pójdźki. Korzystają z nich mniejsze ssaki a zimą także padalce.

Kiedyś sądziłam, że głowiasty kształt wierzby jest naturalny, jest on jednak wynikiem specjalnego podcinania zwanego ogławianiem, co służy wierzbie. Pędy wierzby rosną bardzo szybko więc w wyniku systematycznego skracania na stałej wysokości tworzy się charakterystyczna ‚głowa’.

Skąd się wzięło ogławianie? Dawniej chłopom jako opał wolno było stosować tylko gałęzie wierzb a pozostałe drzewa należały do „panów”, dlatego chłopi korzystali z dostępnego im drewna wierzbowego.

Fragment pędu po uzyskany po ogłowieniu to tzw żywokół. Z żywokołów można posadzić nowe drzewa lub wykorzystać je jako naturalne ogrodzenie, żywe płoty, naturalne altany itd. Żywokoły bardzo szybko się ukorzeniają, z tego powodu wodę, w której były namoczone gałązki można z powodzeniem wykorzystać jako naturalny ukorzeniacz.

Written By
More from Ola

Jajecznica z kurkami i cebulą – królewskie śniadanie

Dziś podaję Wam przepis na moją ulubioną wersję jajecznicy – z kurkami...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *