Zimowit jesienny


Zimowit jesienny (Colchicum autumnale, ang meadow saffron) z rodziny liliowatych (Liliaceae)

– te cudne, fioletowe kwiaty pamiętam z dzieciństwa z ogródka Babci. Już wtedy mnie intrygowały – jak to? Kwitną teraz , jesienią? Kwitnie pod koniec lata, z wyglądu przypomina krokusy.

Rośnie dziko w w Eropie zachodniej, sródkowej i południoworfowiskach ej. W Polsce można go spotkać w na połudnoiu n atorfowiskach i wilgotnych łąkach.

Jest to roślina trująca i lecznicza, ale nie wolno stosować jej na własną rękę, bo posiada silne właściwosci trujące. W lecznictwie nie używa się zimowitu, tylko otrzymane z niego alkaloidy, które są stosowane pod kontrolą lekarza i maja ściśle określone dawkowanie.

Roślina zawiera alkaloidy:

  • kolchicynę (ok 0,5 % w nasionach, 0,2 % w bulwach)
  • kolchaminę (demekolcyna)

Oba te alkaloidy posiadają działanie:

  • przecibólowe i przeciwzapalnie w ostrym przebiegu dny moczanowej (stan zaplany stawu spowodowany wytrąceniem sIę nadmiaru kwasu moczowego, czyli podagra)
  • hamuje rozwój komórek nowotworowych (kolchminę stosowano wewnętrznie m.in.w raku przełyku i żołądka i zewnętrznie w postaci maści w przypadku raka skóry.)
  • w homeopatii zimowit stosowany jest w przypadku jadłowstrętu, w przewlekłych stanach zapalnych żołądka i jelit oraz w zapaleniu mieśnia sercowego.

Kolchicyna hamuje podziały komórkowe (mitozę) i powoduje powstawanie poliploidów (rośłin o zwielokrotnionej liczbie chromosomów), co jest wykorzystywane w genetyce i hodowli roślin.

źródło

Antonina Rumińska, Aleksander Ożarowski – Leksykon Roślin Leczniczych

Written By
More from Ola

Różowe piaskowce Belogradczik w Bułgarii

Na terenie miejscowości Belogradczik możemy podziwiać malownicze różowe piaskowce oraz twierdzę Kaleto...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *