Żołna – kolorowa jak papuga (Merops apiaster, Bee-eater)

Żołna i potrzeszcz

Nazywana jest pszczołojadem, gdyż żywi się głównie pszczołami i osami, czyli jadowitymi owadami, z których usuwa żądło przez pocieranie odwłoka owada o twardą powierzchnię. Żołny łapią owady wyłącznie w locie, nie zaatakują owada siedzącego.

W Polsce na razie jeszcze nie udało nam się spotkać żołn, ale w Hiszpanii w półpustynnym Parku Bardenas Reales widzieliśmy je z bliska, długo. Popisywały się. Podlatywały do góry i trzepotały skrzydełkami. Obserwowaliśmy całe stadko – pomyśleliśmy, że chyba jesteśmy w Raju. A na pewno w raju dla żołn – w Polsce bardzo rzadkie, nie to co w Hiszpanii. Mają tam wszystko co im potrzeba – wysoka temperatura, pszczoły jako pożywienie oraz piaskowe zbocza. Pełnię szczęścia żołnom zapewniały rozstawione w okolicy przenośne ule. Pszczoły nie były tak przyjaźnie nastawione jak ptaki, o czym świadczyć może pogryzione ucho męża.

Żołny zakładają gniazda w stromych urwiskach. Wejścia do norek są owalne, w przeciwieństwie do okrągłych otworów gniazd brzegówek. W Polsce podobno żołny najłatwiej jest spotkać na żwirowniach.

Są to ptaki ciepłolubne, w Polsce przebywają tylko od maja do sierpnia. Później odlatują na zimowiska na afrykańskich sawannach…Pomyśleć, że ten ptak zwiedził taki kawał świata…

Written By
More from Ola

Rezerwat Puszczykowskie Góry

Zapraszam do spaceru po rezerwacie „Puszczykowskie Góry” w Puszczykowie pod Poznaniem. Możemy...
Read More

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *