Żołna – kolorowa jak papuga (Merops apiaster, Bee-eater)

Żołna i potrzeszcz

Nazywana jest pszczołojadem, gdyż żywi się głównie pszczołami i osami, czyli jadowitymi owadami, z których usuwa żądło przez pocieranie odwłoka owada o twardą powierzchnię. Żołny łapią owady wyłącznie w locie, nie zaatakują owada siedzącego.

W Polsce na razie jeszcze nie udało nam się spotkać żołn, ale w Hiszpanii w półpustynnym Parku Bardenas Reales widzieliśmy je z bliska, długo. Popisywały się. Podlatywały do góry i trzepotały skrzydełkami. Obserwowaliśmy całe stadko – pomyśleliśmy, że chyba jesteśmy w Raju. A na pewno w raju dla żołn – w Polsce bardzo rzadkie, nie to co w Hiszpanii. Mają tam wszystko co im potrzeba – wysoka temperatura, pszczoły jako pożywienie oraz piaskowe zbocza. Pełnię szczęścia żołnom zapewniały rozstawione w okolicy przenośne ule. Pszczoły nie były tak przyjaźnie nastawione jak ptaki, o czym świadczyć może pogryzione ucho męża.

Żołny zakładają gniazda w stromych urwiskach. Wejścia do norek są owalne, w przeciwieństwie do okrągłych otworów gniazd brzegówek. W Polsce podobno żołny najłatwiej jest spotkać na żwirowniach.

Są to ptaki ciepłolubne, w Polsce przebywają tylko od maja do sierpnia. Później odlatują na zimowiska na afrykańskich sawannach…Pomyśleć, że ten ptak zwiedził taki kawał świata…

Written By
More from Ola

Brzeźno – Chełmskie Torfowisko Węglanowe

Polesie obfituje w ciekawe miejsca. Tym razem zapraszam Was do Chełmskiego Parku...
Read More

3 komentarze

  • Dzisiaj (29.06.2019) widziałem żołnę i potrzeszcza siedzących obok siebie na drucie przy drodze we wsi Chocimów (Świętokrzyskie). Niestety żołna zaraz odleciała i nie zdążyłem zrobić jej zdjęcia. Zrobiłem za to zdjęcie potrzeszcza.

  • Pingback: pglike

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *