Jaskinia Prohodna – Oczy Boga


Jaskinia Prohodna (Пещера Проходна) – jaskinia krasowa w północno-środkowej Bułgarii, położona w pobliżu wsi Karlukovo w Wąwozie Iskar (część Parku Geologicznego Iskar-Panega).

Jaskinia znana jest z dwóch równych otworów w suficie środkowej komory. Otwory te, w kształcie migdałów, przypominają olbrzymie oczy i wyglądają, jakby patrzyły na odwiedzających. To nie przypadek, że miejscowi ludzie czasami nazywają ich Oczami Boga. Robią one niesamowite wrażenie.  Widziane pod określonym kątem przypominają nawet twarz, która spogląda w dół, a gdy jest mokra, wydaje się, że „płacze”. Ludzie, którzy są świadkami tego naturalnego zjawiska, są zaskoczeni i trochę podekscytowani – niesamowita symetria i lokalizacja otworów w jaskiniach napełniają człowieka zachwytem i poczuciem tajemniczości. Dziury, utworzone przez erozję, wpuszczają światło do jaskini. Formacja znana jest pod nazwą Oknata.

Krasowa jaskinia Prohodna jest naturalnym mostem skalnym o długości 262 metrów. Ma ona dwa wejścia, które leżą naprzeciwko siebie. Od tej cechy wywodzi się nazwa jaskini, która dosłownie oznacza Jaskinię Przejścia. Małe wejście osiąga wysokość 35 metrów, a Wielkie 45.

W jaskini Prohodna znajdują się ślady prehistorycznego zamieszkania, które świadczą, że ludzie żyli w niej w czasach neolitu i chalkolitu.

Jaskinia jest otwarta dla turystów przez cały rok. Przewodnik nie jest wymagany.

8.05.2018

Written By
More from Ola

Różowe piaskowce Belogradczik w Bułgarii

Na terenie miejscowości Belogradczik możemy podziwiać malownicze różowe piaskowce oraz twierdzę Kaleto...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *