Jaskinia Prohodna – Oczy Boga

Jaskinia Prohodna (Пещера Проходна) – jaskinia krasowa w północno-środkowej Bułgarii, położona w pobliżu wsi Karlukovo w Wąwozie Iskar (część Parku Geologicznego Iskar-Panega).

Jaskinia znana jest z dwóch równych otworów w suficie środkowej komory. Otwory te, w kształcie migdałów, przypominają olbrzymie oczy i wyglądają, jakby patrzyły na odwiedzających. To nie przypadek, że miejscowi ludzie czasami nazywają ich Oczami Boga. Robią one niesamowite wrażenie.  Widziane pod określonym kątem przypominają nawet twarz, która spogląda w dół, a gdy jest mokra, wydaje się, że “płacze”. Ludzie, którzy są świadkami tego naturalnego zjawiska, są zaskoczeni i trochę podekscytowani – niesamowita symetria i lokalizacja otworów w jaskiniach napełniają człowieka zachwytem i poczuciem tajemniczości. Dziury, utworzone przez erozję, wpuszczają światło do jaskini. Formacja znana jest pod nazwą Oknata.

Krasowa jaskinia Prohodna jest naturalnym mostem skalnym o długości 262 metrów. Ma ona dwa wejścia, które leżą naprzeciwko siebie. Od tej cechy wywodzi się nazwa jaskini, która dosłownie oznacza Jaskinię Przejścia. Małe wejście osiąga wysokość 35 metrów, a Wielkie 45.

W jaskini Prohodna znajdują się ślady prehistorycznego zamieszkania, które świadczą, że ludzie żyli w niej w czasach neolitu i chalkolitu.

Jaskinia jest otwarta dla turystów przez cały rok. Przewodnik nie jest wymagany.

8.05.2018

Written By
More from Ola

Lawenda

 
Read More

1 Comment

  • Prohodna Peshtera to jedna znajbardziej spektakularnych jaskiń Bułgarii, ale polecam również Yagodinską, Diavolsko Garlo (wieść niesie, że to tu Orfeusz zszedł do Hadesu by odzyskać Euredykę), a także Saevą Dupkę (bez skojarzeń – dupka to po bułgarsku jama/dziura… I tak, mają też Ciemną, do której można wejść.) Generalnie Bułgaria obfituje w jaskinie, warto się porozglądać i pozwiedzać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *