Wodospad Kamieńczyka

“Wodospad Kamieńczyka -najwyższy (27m) po polskiej stronie Karkonoszy i Sudetów wodospad na potoku Kamieńczyk. Znajduje się na wysokości 868m n.p.m. Wodospad tworzą trzy nierównej wysokości progi. Za środkową kaskadą ukryta jest Złota Jama (kilkumetrowej głębokości jaskinia) częściowo naturalna, częściowo sztucznie pogłębiona przed wiekami przez Walończyków szukających tu ametystów. Progi wodospadu poddawane są erozji wstecznej czyli postępującemu w górę doliny jej pogłębieniu poprzez potok.

Stałe ocienienie, chłód i wysoka wilgotność stwarzają warunki do rozwoju zbiorowisk paproci szczelinowych oraz mszaków. Mszaki występują szczególnie obficie w miejscach stale skrapianych przez wodę. Drzewa mogą jedynie rozwijać się na półkach skalnych.

Poniżej wodospadu widoczny kanion Kamieńczyka o długości 100 m i pionowych ścianach wysokości do 25m. Najszerszy jest on koło wodospadu (ok 15 m), niżej zaś szerokość wynosi 2-5 m.

W dnie kanionu – poniżej wodospadu – znajduje się kilka zagłębień zwanych kotłami eworsyjnymi, powstałych w wyniku drążenia dna przez większe żwiry i otoczaki wprawiane w ruch siłą spadającej wody.”

– tak rzecze tablica informacyjna

Wodospad Kamieńczyka jest enklawą Karkonoskiego Parku Narodowego.

 

2008.08.13

Zapisz

Written By
More from Ola

Jak odróżnić muchomora sromotnikowego od kani

Mimo, iż przedstawiłam Wam cechy rozpoznawcze – jeżeli nie macie pewności co...
Read More

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *