Najpiękniejsza jaskinia -Demänovská jaskyňa slobody

Zamknij oczy… Wyobraź sobie…, że znajdujesz się w magicznej krainie Królestwa Podziemi. Z ciemności wyłaniają się fantastyczne kształty w odcieniach bieli, złota, pomarańczu. Dostrzegasz tajemnicze postacie, kolumny, lilie wodne, perły jaskiniowe, skalne wodospady, kandelabry, iglice… wszystko w ażurach, jak drogocenne wyposażenie jakiegoś bajkowego pałacu…, które odbija się w tafli jezior podziemnego strumienia Demänovka.

Możesz otworzyć oczy…,  gdyż to miejsce istnieje naprawdę!!! Demianowska Jaskinia Wolności na Słowacji (Demänovská Jaskyňa Slobody) jest dla mnie do tej pory najpiękniejszą jaskinią, jaką widziałam! Zachwyca niespotykanym bogactwem form naciekowych. Znajduje się ona w  Parku Narodowym Tatry Niskie na Słowacji.  Dłuższa trasa udostępniona do zwiedzania ma 2150 m długości, jest to część ogromnego podziemnego systemu krasowego długości 8126 m w Dolinie Demianowskiej.

Written By
More from Ola Read More

7 komentarzy

  • Patrze i podziwiam. Nagle się budzę i zastanawiam się gdzie jestem? czy aby przypadkiem nie na National Geographic 🙂

  • Nie ma piękniejszej w Europie jaskini niż Demänovská Jaskyňa Slobody. A w Polsce na pierwszym miejscu Jaskinia Niedźwiedzia, ale trzeba też pamiętać o Jaskini Raj

  • Mimo że jestem górnikiem i podziemia mi nie obce to muszę przyznać, że czułem się jak w Tolkienowskiej Morii … dzięki za piękne zdjęcia. Lodowa też jest piękna:)

  • Dla mnie najpiękniejsza jest Jaskinia Postojna (Słowenia) 20 km korytarzy i sal. Ciekawe jaskinie są na Chorwacji zwiedzałam np. Baredine na półwyspie Istria i Jaskinia Biserujka na wyspie Krk. Z temperaturą ok. 15 stopni przez cały rok. Żyją tam odmieńce jaskiniowe.

  • To rzeczywiście piękna jaskinia – przed wizytą warto wiedzieć że raz dziennie jest organizowane przejście trasą rozszerzoną (100 minut). Wyraźnie drożej ale warto:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *