Pół-naturalne safari Cabárceno w Hiszpanii

Parque de la Naturaleza de Cabárceno jest położony w zachodniej części masywu Peña Cabarga w Kantabrii . Obejmuje przestrzeń 750 ha odzyskaną z dawnej kopalni odkrywkowej żelaza. Jest on zasiedlony przez egzotyczne zwierzęta, które żyją tu w warunkach pół-naturalnych. Tylko żywność jest dostarczana sztucznie. Natomiast inne aspekty życia zwierząt są zbliżone do życia na wolności – np samce staczają walki o dominację i samice, jak to się odbywa w przyrodzie.

Park jest przystosowany do zwiedzania kolejką linową oraz samochodem. Zbudowano 20 km dróg oraz liczne parkingi przy punktach widokowych na konkretne zwierzęta.

Park jest bardzo interesujący także pod względem geologicznym. Zbudowany jest ze skał wapiennych, które przeszły erozję krasową, tworząc niepowtarzalny i urokliwy krajobraz.

Na szczycie Peña Cabarga znajduje się punkt widokowy. Można z niego zobaczyć całe wybrzeże Kantabrii oraz szczyt Picos de Europa.

 Na nas największe wrażenie zrobił przeszywający przestrzeń ryk samca czarnej pantery, który zaatakował konkurenta. Później nastąpiły kolejne ryki i szybka walka.  Zakończyła się ona dopiero w chwili, gdy jedno zwierzę poddańczo położyło się na plecach osłaniając brzuch.

Zaciekawiło nas, że czarna pantera (czarny lampart) nie jest osobnym gatunkiem, lecz tzw. osobnikiem melanistycznym, czyli odwrotnością albinosa.

 

żródło: strona parku https://www.parquedecabarceno.com/info/informacion-del-parque#.WqcKOWrOXIU

10.05.2016

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Written By
More from Ola

Roślinne komórki macierzyste

Jeżeli na opakowaniu kosmetyku zobaczycie napis roślinne komórki macierzyste – to spodziewasz...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *