Saksońska Szwajcaria – Most donikąd…

W tle skaly Lielienstein
W tle skaly Lielienstein

Wyobraź sobie – wędrujesz między wysokimi fantazyjnymi blokami skalnymi. Znajdujesz się wysoko nad ziemią na moście prowadzącym donikąd. Przechadzasz się. Spoglądasz na niezwykły krajobraz, skały o fantastycznych kształtach, rozpadliny… Patrzysz w dal – widzisz zamki i twierdze. Dołem płynie rzeka… Czujesz się, jak w jakiejś baśni albo śnie. Okazuje się, że miejsce to istnieje a Wy znajdujecie się tylko 100 km od polskiej granicy. Wiecie co to za miejsce? Zgadliście! Jesteśmy w Saksońskiej Szwajcarii! Miejsce to jest interesujące zarówno dla fascynatów przyrody, wspinaczki jak i historii.

Celem naszej wędrówki jest  symbol Saksońskiej Szwajcarii – most Bastei oraz gigantyczne naturalnie ukształtowane skalne iglice Bastei (Baszty). Niezwykłe, niesamowite formy skalne powstały podczas ruchów górotwórczych z dna morskiego wyniesionego i spękanego a później poprzez erozję piaskowca. W obecnych czasach można powiedzieć, iż most Bastei prowadzi donikąd.  W średniowieczu stał tu zamek Neurathen. W XIX w. wybudowano obecny kamienny most, który łączy grupy skał Bastei ze skałami, na których znajdują się ruiny zamku Neurathen. Most ten ma długość ok 77 m. Jest wspaniałym punktem widokowym na malowniczą okolicę, m.in. przełom Łaby, twierdzę Königstein oraz skaliste wzgórze Lielienstein na prawym brzegu Łaby.

 

 

2013.08.26

Written By
More from Ola

Dzika peonia wąskolistna w Rumunii

Pojechaliśmy na poszukiwanie dzikiej peonii w naturalnym środowisku do Rezervația de Bujori...
Read More

1 Comment

  • Dlaczego Most do nikąd ?
    Z mostu idziemy w dół 30 min do malowniczego miasteczka. A tam w górę strumienia nad którym są restauracje serwujące świerzego pstrąga.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *