Szlakiem Wygasłych Wulkanów – Czartowska Skała

Kolejne miejsce, gdzie możemy podziwiać cios słupowy (columnar jointing) – czyli formację skalną tworzącą  podłużne i wielokątne w przekroju słupy, najczęściej 4–6 boczne.

Czartowska Skała znajduje się w okolicach Myśliborza. Ścieżka na wzgórze prowadzi od szosy Jawor- Świerzawa na Pogórzu Złotoryjskim, które należy do Pogórza Kaczawskiego.

    Czartowska Skała (463 m.n.p.m.) – jest to nek -czyli wzniesienie zbudowane z lawy zastygłej w kominie wulkanicznym. Magma skrystalizowała w czarne regularne bazaltowe słupy. Słupy te zostały odsłonięte dzięki niegdysiejszej pracy tutejszego kamieniołomu.

    Obecnie wzgórze jest Pomnikiem Przyrody Nieożywionej na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy. Przebiega tutaj Szlak Wygasłych Wulkanów (szlak żółty, który łączy Czartowską Skałę z pozostałymi wulkanami (Ostrzycą Proboszczowicką, Wilczą Górą, Wzgórzem Rataj czyli Małymi Organami Myśliborskimi)

    Podobno żyje tu wiele gatunków motyli, w tym paź królowej – więc musimy wrócić tu latem, szczególnie, że rosną tu storczyki (samiczy i bzowy) oraz, że jeszcze nie udało nam obejrzeć Małych Organów Myśliborskich.

O innych wygasłych wulkanach pisałam w poście Szlakiem Wygasłych Wulkanów – Organy Wielisławskie oraz Pańska Skała (Organy) – Taka Ciekawostka Blisko Polskiej Granicy

Natomiast w Bułgarii Wygasły Wulkan Z Kolumnowymi Słupami W Bułgarii.

4.12.2016

Written By
More from Ola

Impresje na temat Forum Zielarstwa – Fitoterapia chorób Onkologicznych 2019

Dziś zapraszam Was na kolejną porcję luźnych impresji – tym razem z...
Read More

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *