Wygasły wulkan z kolumnowymi słupami w Bułgarii

Skała ta się znajduje w Bułgarii w Tracji nad rzeką Ardą a dokładnie nad sztucznym zbiornikiem wodnym o nazwie Studen Kladenets. Według goole maps nazwa skały to Momina Skala lub “Szósta Forteca”. Ma ona wysokość 586 m. Na jej szczycie znajdują się pozostałości średniowiecznej fortecy Monyak.

Problem w tym, że nad rzeką Ardą , około 50 km na wschód znajduje się rezerwat o nazwie Momina Skala i należy uważać, aby tych miejsc ne pomylić.

W każdym razie mamy tu ponownie do czynienia z wygasłym wulkanem, w którym lawa ulegała ochładzaniu się i kurczeniu, powodując powstawanie regularnego układu wielokątnych graniastosłupów lub kolumn. Jest to struktura geologiczna, po angielsku zwaną “columnar jointing”. Może ona wystąpić w wielu rodzajach skał i form wulkanicznych.

Do tej pory mielismy okazję podziwiać “columnar jointing” w Pańska Skała (Organy) – Taka Ciekawostka Blisko Polskiej Granicy! , Szlakiem Wygasłych Wulkanów – Czartowska Skała oraz Szlakiem Wygasłych Wulkanów – Organy Wielisławskie.

11.05.2018

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Written By
More from Ola

Pieprz syczuański

Pieprz syczuański nie należy do rodziny pieprzowatych (Piperaceae) przyprawą są zewnętrzne łupiny suszonych...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *