Wygasły wulkan z kolumnowymi słupami w Bułgarii

Skała ta się znajduje w Bułgarii w Tracji nad rzeką Ardą a dokładnie nad sztucznym zbiornikiem wodnym o nazwie Studen Kladenets. Według goole maps nazwa skały to Momina Skala lub “Szósta Forteca”. Ma ona wysokość 586 m. Na jej szczycie znajdują się pozostałości średniowiecznej fortecy Monyak.

Problem w tym, że nad rzeką Ardą , około 50 km na wschód znajduje się rezerwat o nazwie Momina Skala i należy uważać, aby tych miejsc ne pomylić.

W każdym razie mamy tu ponownie do czynienia z wygasłym wulkanem, w którym lawa ulegała ochładzaniu się i kurczeniu, powodując powstawanie regularnego układu wielokątnych graniastosłupów lub kolumn. Jest to struktura geologiczna o nazwie cios słupowy (columnar jointing). Może ona wystąpić w wielu rodzajach skał i form wulkanicznych.

Do tej pory mielismy okazję podziwiać “columnar jointing” w Pańska Skała (Organy) – Taka Ciekawostka Blisko Polskiej Granicy! , Szlakiem Wygasłych Wulkanów – Czartowska Skała oraz Szlakiem Wygasłych Wulkanów – Organy Wielisławskie.

11.05.2018

Written By
More from Ola

Amarylkowate

Amarylkowate (Amaryllidaceae) należą do jednoliściennych W Polsce możemy spotkać: śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) ...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *