Wygasły wulkan z kolumnowymi słupami w Bułgarii

Skała ta się znajduje w Bułgarii w Tracji nad rzeką Ardą a dokładnie nad sztucznym zbiornikiem wodnym o nazwie Studen Kladenets. Według goole maps nazwa skały to Momina Skala lub “Szósta Forteca”. Ma ona wysokość 586 m. Na jej szczycie znajdują się pozostałości średniowiecznej fortecy Monyak.

Problem w tym, że nad rzeką Ardą , około 50 km na wschód znajduje się rezerwat o nazwie Momina Skala i należy uważać, aby tych miejsc ne pomylić.

W każdym razie mamy tu ponownie do czynienia z wygasłym wulkanem, w którym lawa ulegała ochładzaniu się i kurczeniu, powodując powstawanie regularnego układu wielokątnych graniastosłupów lub kolumn. Jest to struktura geologiczna, po angielsku zwaną “columnar jointing”. Może ona wystąpić w wielu rodzajach skał i form wulkanicznych.

Do tej pory mielismy okazję podziwiać “columnar jointing” w Pańska Skała (Organy) – Taka Ciekawostka Blisko Polskiej Granicy! , Szlakiem Wygasłych Wulkanów – Czartowska Skała oraz Szlakiem Wygasłych Wulkanów – Organy Wielisławskie.

11.05.2018

  • 51
  •  
  •  
  •  
  •  
Written By
More from Ola

Ogród Botaniczny w Liberec’u

Budleja Davida (Buddleja davidii)  – niesamowicie pachnąca Może Cię jeszcze zainteresować: Ogród...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *