Kacheksja – wyniszczenie nowotworowe

Rozwój nowotworu wymaga znacznej ilości glukozy, co powoduje zwiększenie zapotrzebowania energetycznego organizmu. T o z kolei uruchania proces glikolizy, w przypadku obecności raka zachodzący w warunkach beztlenowych , gdyż guzy lite sa słabo unaczynione.

W skutek tego powstają cząsteczki mleczanów, których wysokie stężenie we krwi powoduje:

  • utratę apetytu,nudności ,
  • wymioty
  • stany lękowe.

Dochodzi do zmniejszenia spożycia pokarmu, w związku z tym ilość skadników odżywczych w diecie jest niewystarczająca do pokrycia zapotrzebowania energetycznego organizmu,

Uruchamiany jest proces glukoneogenezy, czyli resyntezy glukozy z aminokwasów powstałych z rozpadu tkanki mięśniowej. W tym przypadku, podobnie jak w czasie beztlenowej glikolizy, wytwarzane są mleczany odpowiedzialne za zaburzenia łaknienia i złe samopoczucie.

Fizjologiczną odpowiedzią organizmu na obecność nowotworu jest mobilizacja układu immunologicznego i wytwarzanie cytokin (TNF, IL-1,IL-6, IFN-α, IFN-γ).

Cytokiny:

  • hamują łaknienie
  • powodują uczucie sytości
  • stymulują organizm do wzrostu zużycia energii

Ponieważ choroba ta ma charakter przewlekły, ich stałe wysokie stężenie w organizmie prowadzi do zaburzenia wydzielania hormonów odpowiadających za utrzymanie równowagi metabolicznej. Dochodzi między innymi do:

  • zmniejszenia wydzielania insuliny
  • zwiększenia produkcji i uwalniania glukagonu, adrenaliny, noradrenaliny, serotoniny
  • nasilenia rozpadu białek mięśni w celu resyntezy glukozy
  • do zmiany proporcji białek produkowanych wątrobie

Wszystko to przycyznia się do anroreksji, dalszj utraty masy ciała i pogorszenia stanu ozywienia chorego, nawet wówczas, gdy spożywa on odpowiednie ilości pokarmów.

Zaburzenie równowagi metabolicznej powoduje, że utrata masy ciała towarzysząca wyniszczeniu nowotworowemu rozni sie istotnie od tej obserwowanej w czasie zwykłego głodzenia.

W przypadku głodówki ubytek masy ciała wynika z utraty ok 75% tłuszczowej i 25% beztłuszczowej masy ciała (którą stanowią głównie mięśnie szkieletowe),

w kacheksji zmnijeszenie dotyczy w równym stopniu masy tłuszczowej i beztłuszczowej.

 

źródła:

zywienie chorych z nowotworami, M. JArosz, I. Sajór

Written By
More from Ola

Rosiczka (Drosera)

Rosiczka (Drosera) W Polsce występuje: rosiczka okragłolistna (Drosera rotundifolia) osiczka długolistna (Drosera anglica), rosiczka...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *