Białe skalne grzyby – Beli Plast w Bułgarii


Skalne grzyby można spotkać w Polsce w górach stołowych. My mieliśmy przyjemność widzieć te po czeskiej stronie – Skalni Hřiby we mgle. Wszystkie one mają dość ciemną barwę . A dziś chciałam Wam pokazać coś nowego – skalne grzyby w jasnych odcieniach- w Beli Plast w Bułgarii! Znajdują się one w Tracji, w miejscowości Beli Plast (Бели пласт) w gminie Kyrdżali nie daleko od innej atrakcji Kamienne Wesele (The Stone Wedding).

Te fantazyjne formy powstały na skutek wietrzenia skał.  Najpierw podobno były one zalane wodą do wysokości ‚kapelusza”, co spowodowało erozję skały w miejscu „trzonka”. Na obecny kształt wpływ miał także wiatr i słońce.

Grzyby posiadają około 2,5m wysokości i mają różowawy trzonek i zielonkawy kapelusz. Rożnica w kolorze wynika z ich różnego składu mineralnego.

W tym niezwykłym miejscu zwróciłam uwagę także na rośliny, z któych dwie najbardzije mnie zainteresowały, gdyż rózniły się od „polskich odpowiedników” … zapachem!

Powój kantabryjski (Convolulus cantabrica) w ogóle nie wydzielał żadnego zapachu, a tym bardziej znanej mi upojnej woni powoju polnego (Convolulus arvensis). Oprócz tego miał sztywną, a niewijącą się łodygę.

Zachwycił mnie za to pomarańczowo-cytrynowy zapach macierzanki, prawdopodobnie macierzanki cytrynowej (Thymus citriodorus), w odróżnieniu od naszej rodzimej macierzanki piaskowej pachnącej tymiankiem.

 

 

Written By
More from Ola

Wspomnienie nawałnicy w Biebrzańskim Parku Narodowym

Czasami zachwycanie się naturą różnie może się skończyć. Tak było podczas naszej...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *