Białe skalne grzyby – Beli Plast w Bułgarii

Skalne grzyby można spotkać w Polsce w górach stołowych – zapraszamy do wpisu Grzybobranie W Skalnych Grzybach. My mieliśmy przyjemność widzieć także te po czeskiej stronie – Skalni Hřiby we mgle. Wszystkie one mają dość ciemną barwę . A dziś chciałam Wam pokazać coś nowego – skalne grzyby w jasnych odcieniach- w Beli Plast w Bułgarii! Znajdują się one w Tracji, w miejscowości Beli Plast (Бели пласт) w gminie Kyrdżali nie daleko od innej atrakcji Kamienne Wesele (The Stone Wedding).

Te fantazyjne formy powstały na skutek wietrzenia skał.  Najpierw podobno były one zalane wodą do wysokości ‘kapelusza”, co spowodowało erozję skały w miejscu “trzonka”. Na obecny kształt wpływ miał także wiatr i słońce.

Grzyby posiadają około 2,5m wysokości i mają różowawy trzonek i zielonkawy kapelusz. Rożnica w kolorze wynika z ich różnego składu mineralnego.

W tym niezwykłym miejscu zwróciłam uwagę także na rośliny, z któych dwie najbardzije mnie zainteresowały, gdyż rózniły się od “polskich odpowiedników” … zapachem!

Powój kantabryjski (Convolulus cantabrica) w ogóle nie wydzielał żadnego zapachu, a tym bardziej znanej mi upojnej woni powoju polnego (Convolulus arvensis). Oprócz tego miał sztywną, a niewijącą się łodygę.

Zachwycił mnie za to pomarańczowo-cytrynowy zapach macierzanki, prawdopodobnie macierzanki cytrynowej (Thymus citriodorus), w odróżnieniu od naszej rodzimej macierzanki piaskowej pachnącej tymiankiem.

10.05.2018

Written By
More from Ola

Tajemnice krystalizacji miodu – patoka i krupiec

Większość miodów z czasem krystalizuje ze stanu płynnego (patoki) w stan stały...
Read More

2 komentarze

  • Bardzo lubię wszelkie formacje skalne.Lubie przyrodę i omijam miasta szerokim łukiem.
    Bułgaria i Rumunia to moje odkrycie i koniecznie znowu muszę tam pojechac.
    Podoba mi się miejsce ,które pokazałaś.
    No i podziwiam Twoją pasję do tych wszystkich roślinek.
    Pozdrawiam-)

  • Jestem z Dolnego Śląska, więc góry stołowe mam niedaleko, tak jak i czeskie skałki. Ale tego typu grzybki widzę po raz pierwszy. Świetnie to wygląda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *