Składniki olejków eterycznych

Będzie nalewka z płatków róż z dodatkiem maku i chabra...

Olejki eteryczne i żywice to moje ulubione produkty roślin, gdyż jestem “wąchaczem” i kocham wszystko, co pachnie. Olejki łączą w sobie to co przyjemne, z tym co pożyteczne, ponieważ oprócz zniewalającego zapachu posiadają wiele właściwości zdrowotnych,m o których już nie raz mogliście u mnie przeczytać. Jeżeli interesuje Was skąd się bierą owe zapachy, jaki jest ich skład chemiczny, to zapraszam do dzisiejszego postu:)

Najważniejszymi komponentami olejków eterycznych są terpeny. Terpeny są naturalnymi związkami o budowie oligomerów izoprenu. (izopren posiada 5 at węgla)

Olejki eteryczne to skomplikowane, wieloskładnikowe mieszaniny związków monoterpenowych i seskwiterpenowych oraz ich pochodnych, w tym pochodnych aromatycznych.

  • monoterpeny – składają się z 2-ch jednostek izoprenowych, posiadają (2×5 at węgla) – 10 atomów węgla np limonen, tymol. mentol
  • seskwiterpeny – składają się z 3-ch jednostek izoprenowych, posiadają (3×5 at węgla) – 15 atomów węgla np artemizyna

Substancje te mogą mieć charakter alkoholi, ketonów, aldehydów, estrów czy eterów. W ich składzie znajdowane są niekiedy również związki chemiczne zawierające azot lub siarkę.

W skład jednego olejku może wchodzić kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt związków
o różnym stężeniu i właściwościach.

[table id=2 /]

źródła:

  • Aktywność biologiczna i farmakologiczna olejków eterycznych w leczeniu i profilaktyce chorób infekcyjnych; Sylwia Katarzyna Król,  Krystyna Skalicka-Woźniak, Martyna Kandefer-Szerszeń, Andrzej Stepulak, Postepy Hig Med Dosw (online), 2013; 67: 1000-1007, e-ISSN 1732-2693
Written By
More from Ola

Rutwica lekarska – działa na poziom cukru podobnie do metforminy

Rutwica lekarska (Galega officinalis) rodzina bobowate (Fabaceae) ziele rutwicy – (Herba Galegae) skład:...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *