Olejek pomarańczowy i limonen – przyjemny sposób na stres

Olejki cytrusowe

Dzisiaj mam dla Was bardzo przyjemną wiadomość. Czy wiecie jaki jest przyjemny i zarazem skuteczny sposób na stres? Jest nim olejeki cytrusowe i ich główny składnik zwany  D-limonenem ( R-(+)-limonen). Olejek pomarańczowy i limonen posiadają działanie przeciwlękowe czyli tzw anksjolityczne i przeciwstresowe.

Badania naukowe dowiodły, że  stosowanie aromaterapii z naturalnym olejkiem z pomarańczy słodkiej (Citrus aurantium var dulcis – Citrus sinensis) lub limonenem działa przeciwstresowo zarówno w postaci aromaterapii z użyciem np dyfuzora zapachowego, jaki i  podawany doustnie.

Badania na ludziach – działanie limonenu podczas stymulacji węchowej:

  • limonen może obniżyć mierzalne parametry stresu u dzieci takie jak poziom kortyzolu w ślinie i tętno.
  • może obniżyć częstość akcji serca 
  • podwyższyć marker przywspółczulnej aktywności nerwowej, która jest zwiększona w sytuacjach relaksacyjnych (tym markerem była wartość HRV o wysokiej częstotliwości (HF) – zmienność rytmu zatokowego)
  • uzyskane wyniki jednoznacznie wskazują, że stymulacja węchowa D-limonenem wywoływała fizjologiczne i psychologiczne odprężenie, dostarczając ważnych naukowych dowodów na korzyści zdrowotne wynikające z D-limonenu.

Badania na zwierzętach:

  •  szczury, które dostawały limonen drogą pokarmową wykazywały mniej oznak stresu niż grupa kontrolna (przy czym limonen poosiadał silniejsze działanie, niż jego metabolit – alkohol perillowy).
  • składniki olejku cytrynowego: D‐limonen, cytral i γ‐terpinen hamowały wzrost kortykosteronu we krwi oraz  mózgowe poziomy monoamin.

Wpis ma charakter wyłącznie informacyjny i nie biorę odpowiedzialności za zastosowanie opisanych tu terapii. Nie udzielam porad zdrowotnych.

źródła:

Written By
More from Ola

Śpiew rokitniczki i wodniczka na Długiej Luce w Biebrzańskim Parku Narodowym

Wodniczka (Acrocephalus paludicola, Aquatic warbler)  jest ptakiem zagrożonym wyginięciem. Około 1/4 światowej...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *