“Przy złej diecie medycyna jest bezsilna.
Przy dobrej diecie medycyna jest zbyteczna.”
– przysłowie hinduskie
Diety głodówkowe
- Są skuteczne w wielu różnych rodzajach nowotworów, a także wielu rodzajach chorób przewlekłych.
- Możemy je stosować wyłącznie u pacjentów w dobrym stanie fizycznym. Są przeciwwskazane u pacjentów z wyniszczeniem nowotworowym (kacheksją), zaburzeniami emocji lub niedoinformowanych.
- Diety te w zależności od długości trwania gwarantują przestawienie metabolizmu komórkowego, spalają ciała balastowe, w tym ogniska nowotworowe.
- Posiadają funkcje odmładzające na skutek spalania złogów poinfekcyjnych . W większości przypadków diety te powodują wydłużanie telomerów w w chromosamch.
- Diety głodówkowe długotrwałe wymagają nadzoru lekarskiego. Pacjent choruje na choroby wcześniej przebyte w kolejności historycznej. Niestety, oprócz ciała balastowych i toksyn spalane są również białka mięśni. Dlatego nie można ich stosować w kacheksji nowotworowej (wyniszczeniu, wychudzeniu).
- W mitochondrium kompleks I zdaje się generować wolne rodniki. gdy podaż na paliwo przewyższa popyt. Kompleks III generuje je wtedy, gdy ATP nie jest zużywany w odpowiednio szybkim tempie – np gdy pacjent prowadzi siedzący tryb życia. Przy niskim zapotrzebowaniu na ATP i dostatnim, odżywieniu kalorycznym, w łańcuchu oddechowym gromadzą się nadmierne ilości elektronów. Jeżeli uciekające elektrony są odpowiedzialne za produkcję wolnych rodników, to najlepszą metodą zapobieżenia takiej sytuacji jest ograniczenie liczby elektronów przechodzących przez łańcuch oddechowy. Jeżeli będzie ich stosunkowo niewiele – zmniejszy się także ryzyko ich przecieku.
- Można zmniejszyć liczbę elektronów, tak jak to się dzieje w przypadku restrykcji kalorycznych. Jest to obecnie jedyna udowodniona metoda wydłużania życia u ssaków.
- Dieta o ograniczonej liczbie kalorii ogranicza produkcję wolnych rodników i zmniejsza poziom uszkodzeń mitochondriów.
- U sportowca dochodzi do stosunkowo niewielu “przecieków ” wolnych rodników, ponieważ ATP jest nieustannie zużywany, więc orcz restrykcji kalorycznych druga metodą jest zwiększenie ruchu.
- Podwyższony poziom cukru we krwi – hiperglikemia pobudza produkcję ponadtlenków w komórkach śródbłonka (komórkach wyścielających naczynia krwionośne), co przyczynia się do miażdżycy, nadciśnienia, niewydolności serca, przyspieszonego procesu starzenia się oraz sepsy)
- Wysoki poziom glukozy u diabetyków prowadzi do glikacji białek zwanych końcowymi produktami glikacji (AGE). Te glikowane białka zakłócają pracę komórek, mogą się też łączyć z mitochondriami, zaburzając ich funkcjonowanie.
W przypadku przeciwwskazań do diety głodówkowej, np w przypadku kacheksji, zalecane są pacjentom diety ketogenne z drastycznym ograniczeniem węglowodanów.
- Restrykcja węglowodanów jest najważniejszym filarem w terapii antynowotworowej.
- Konieczna jest wtedy suplementacja witaminowa, aminokwasowa, mineralna i elektrolitowa.
- Wg dr Bodo Kulińskiego restrykcje węglowodanowe warto zastosować również przed oraz w trakcie chemioterapii.
Wpis ma charakter wyłącznie informacyjny i nie biorę odpowiedzialności za zastosowanie opisanych tu terapii.
Może Cię jeszcze zainteresować:
Wpis ma charakter wyłącznie informacyjny i nie biorę odpowiedzialności za zastosowanie opisanych tu terapii.
źródła:
- Andrzej Więckowski, Adam Przygoda – Odwracanie procesów nowotworowych. Lekarze praktycy dla pacjentów i lekarzy.
- Dr Bodo Kukliński – Antynowotworowa terapia wspomagająca
- Lee Know- Mądre Mitochondria