Zapobieganie i terapia raka przez spożywcze terpeny


Monoterpeny są jednym ze składników dietetycznych znajdujących się w olejkach eterycznych owoców cytrusowych i innych i w dużej mierze odpowiedzialne za charakterystyczny zapach wielu roślin.

Wiele z tych monoterpenów dietetycznych ma działanie przeciwnowotworowe:

  • Karwoneskładnik olejku z nasion kminku oraz miety, zapobiega chemicznie indukowanemu rozwojowi raka płuc i  żołądka, gdy są podawane przed czynnikiem rakotwórczym ( Wattenberg i wsp. 1989 ).
  • KarweolCrowell i in. 1992a ) i mentolRussin i in. 1989 ) wykazują chemoprewencyjne działanie przeciw rakowi sutka szczura wywołanemu przez DMBA, gdy są karmione jako 1% diety tylko w fazie inicjacyjnej.
  • Geraniol (składnik olejku z trawy cytrynowej), wykazuje działanie przeciwnowotworowe in vivo przeciwko mysiej białaczce, wątrobiakowi i czerniakowi ( Shoff i wsp. 1991 , Yu i wsp. 1995) po podaniu przed i po przeszczepie komórek nowotworowych.
  • Limonen – terpen ze skórek cytrusów ma udokumentowane działanie przeciwnowotworowe (badania in vivo) Limonen – środek przeciwnowotworowy o zapachu pomarańczy
  • Alkohol perillylowy (składnik wiśni i mięty), wykazuje aktywność chemoprewencyjną w fazie promocyjnej przeciwko chemicznie indukowanemu rakowi wątroby u szczurów ( Mills i wsp. 1995 ) i jest bardzo skuteczny w zapobieganiu nawrotom nowotworów lub wtórnym guzom u zwierząt leczonych w schemacie chemioterapii ( Haag i Gould 1994 ).

Może Cię jeszcze zainteresować:

źródła:

Tags from the story
Written By
More from Ola

Serce Puszczy Białowieskiej

Czyznacie dzikie ostępy Rezerwatu Ścisłego Puszczy Białowieskiej? Jest to las wyjątkowy, nie tylko ze...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *