Zapobieganie i terapia raka przez spożywcze terpeny

Monoterpeny są jednym ze składników dietetycznych znajdujących się w olejkach eterycznych owoców cytrusowych i innych i w dużej mierze odpowiedzialne za charakterystyczny zapach wielu roślin.

Wiele z monoterpenów spożywczych ma działanie przeciwnowotworowe:

  • Karwon – składnik olejku z nasion kminku oraz miety, zapobiega chemicznie indukowanemu rozwojowi raka płuc i  żołądka, gdy są podawane przed czynnikiem rakotwórczym ( Wattenberg i wsp. 1989 ).
  • KarweolCrowell i in. 1992a ) i mentolRussin i in. 1989 ) wykazują chemoprewencyjne działanie przeciw rakowi sutka szczura wywołanemu przez DMBA, gdy są karmione jako 1% diety tylko w fazie inicjacyjnej.
  • Geraniol (składnik olejku z trawy cytrynowej), wykazuje działanie przeciwnowotworowe in vivo przeciwko mysiej białaczce, wątrobiakowi i czerniakowi ( Shoff i wsp. 1991 , Yu i wsp. 1995) po podaniu przed i po przeszczepie komórek nowotworowych. Więcej informacji w poście Geraniol – Składnik Przeciwnowotworowy O Zapachu Różanym
  • Limonen – terpen ze skórek cytrusów ma udokumentowane działanie przeciwnowotworowe (badania in vivo) Limonen – środek przeciwnowotworowy o zapachu pomarańczy
  • Alkohol perillylowy (składnik wiśni i mięty), wykazuje aktywność chemoprewencyjną w fazie promocyjnej przeciwko chemicznie indukowanemu rakowi wątroby u szczurów ( Mills i wsp. 1995 ) i jest bardzo skuteczny w zapobieganiu nawrotom nowotworów lub wtórnym guzom u zwierząt leczonych w schemacie chemioterapii ( Haag i Gould 1994 ).

Wpis ma charakter wyłącznie informacyjny i nie biorę odpowiedzialności za zastosowanie opisanych tu terapii. Nie udzielam porad zdrowotnych.

Może Cię jeszcze zainteresować:

źródła:

Written By
More from Ola

Lipa – rozpoznawanie i działanie

W klimacie umiarkowanym Półkuli Północnej występuje ok 30 gatunków. W prastarych lasach...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *